دی هیدروتاکیسترول

موارد مصرف

این دارو در درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین D و کاهش کلسیم خون در بیماران مبتلا به کاهش فعالیت پاراتیروئید مصرف می شود.

مکانیسم اثر

ویتامین های گروه D استرول های محلول در چربی هستند که برای تنظیم صحیح هوموستاز کلسیم و مینرالیزه شدن استخوان ها ضروری می باشند.

فارماکوکینتیک

ویتامین های گروه D بخوبی از مجرای گوارش جذب می شوند. حضور صفرا برای جذب روده ای این ویتامین ضروری است. ویتامین D می تواند برای مدت طولانی در بافت عضلانی و چربی ذخیره شود. در مقایسه با کلسیتریول، شروع اثر این دارو سریعتر و طول اثر آن کوتاهتر است. ویتامین های گروه D بطور عمده از طریق صفرا و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

مصرف بیش از حد ویتامین D سبب افزایش کلسیم خون و بروز عوارض ناشی از آن مانند افزایش کلسیم ادرار، کلسیفیه شدن اکتوپیک، آسیب قلبی عروقی و کلیوی می شود.

علائم مصرف بیش از حد ویتامین D عبارتند از: بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اسهال، افزایش حجم ادرار، تعریق، سردرد، احساس تشنگی و سرگیجه.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماران مبتلا به زیادی کلسیم خون نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. نوزادان و کودکان به اثرات سمی ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین D حساستر هستند.
  2. در صورت بروز علائم مصرف بیش از حد ویتامین D، مصرف دارو باید قطع شود.
  3. مقدار مصرف دارو در افرادی که در معرض نور خورشید هستند و یا از طریق رژیم غذایی ویتامین D دریافت می کنند، باید تنظیم گردد.
  4. این دارو در نوزادان و بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سنگ کلیه و بیماری قلبی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  5. در طول مصرف دارو و بویژه در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، غلظت فسفات و کلسیم پلاسما باید بررسی شود.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با داروهای مدر تیازیدی و فراورده های حاوی کلسیم ممکن خطر بروز زیادی کلسیم خون را افزایش دهد.
  • بعضی از داروهای ضد صرع مانند فنی توئین، کاربامازپین، پیریمیدون و فنوباربیتال ممکن است نیاز به مصرف ویتامین D را افزایش دهند.
  • ریفامپین و ایزونیازید ممکن است کارایی ویتامین D را کاهش دهند.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف همزمان داروهای ضد اسید حاوی منیزیم با این دارو باید خودداری شود.
  2. از آنجائیکه کمبود ویتامین D به تنهایی شایع نیست، معمولا ترکیبی از چند ویتامین تجویز می شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در صورت مصرف ویتامین های گروه D در مقادیر فارماکولوژیک، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. نیاز روزانه به ویتامین D معمولا 5 - 20 میکروگرم می باشد. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید، ابتدا 0.75 – 2.5 mg/day به مدت چهار روز و پس از آن 0.2 – 1.5 mg/day مصرف می شود.

 

کودکان:

در صورت مصرف ویتامین های گروه D در مقادیر فارماکولوژیک، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. نیاز روزانه به ویتامین D معمولا در نوزادان و کودکان، بیش از بزرگسالان می باشد. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید، در نوزادان ابتدا 0.05 – 0.1 mg/day مصرف می شود و سپس بر اساس سطح کلسیم خون مقدار مصرف تنظیم می شود. در شیرخواران و کودکان، 1 - 4 mg/day به مدت چهار روز و پس از آن 0.5 – 1.5 mg/day مصرف می شود.

فرم های دارویی

Oral Solution: 0.25 mg/m