آنتی توکسین دیفتری

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی آنتی توکسین ها ضروری است.

 

این فرآورده برای ایجاد ایمنی انتقالی و به منظور پیشگیری موقت یا درمان عفونت دیفتری مصرف می شود. هر بیمار با علائم بالینی دیفتری باید فوراً و قبل از هر گونه آزمایش باکتری شناسی، پادزهر دیفتری دریافت نماید.

مکانیسم اثر

این فرآورده حاوی مواد خالص ضد سم دیفتری می باشد که برعلیه سم تولید شده توسط باکتری Corynebacterium diphtheria  بدست می آید.

فارماکوکینتیک

 غلظت حداکثر چند ساعت بعد از تزریق عضلانی ایجاد می شود و نیمه عمر متوسط دارو کمتر از 15 روز است.

عوارض جانبی

شوک آنافیلاکتیک، کاهش فشار خون، کهیر، اختلال تنفسی و بیماری سرمی از عوارض جانبی این فرآورده است.

هشدارها
  1. قبل از تزریق، آزمون حساسیت انجام شود.
  2. آزمون حساسیت : مقدار 0.2 میلی لیتر از محلول رقیق شده (10:1 برای افراد بدون سابقه و 100:1 برای افراد با سابقه آلرژی) از سرم طبیعی اسب یا پادزهر را باید زیرجلدی تزریق کرد. آزمون کنترل با تزریق سرم نمکی در اندام طرف مقابل به تفسیر نتیجه آزمایش کمک می کند. برای نتیجه آزمون لازم است 30 دقیقه صبر کرد و در صورت عدم واکنش 0.2 میلی لیتر از فرآورده رقیق نشده باید تزریق شود.
  3. به دلیل کوتاه بودن اثر این پادزهر (حداکثر 3 هفته) نباید از آن برای پیشگیری استفاده شود. اگر چه می توان برای کودکان واکسینه نشده و در معرض خطر ابتلا استفاده کرد. در این صورت باید به طور همزمان برای ایجاد ایمنی فعال توکسوئید دیفتری نیز تزریق شود.
نکات قابل توصیه
  1. مقدار مورد نیاز پادزهر باید از راه داخل ور یدی یا عضلانی تزریق شود. هر ساعت تاخیر مقدار لازم را افزایش و اثرات مفید پادزهر را کاهش می دهد.
  2. برای شروع درمان نیازی به تائید آزمایشگاهی نمی باشد. درمان را تا کنترل تمامی علائم موضعی و عمومی یا تا موقعی که عامل بیماری زای دیگری تشخیص داده شود، باید ادامه داد.
  3. همزمان از آنتی بیوتیک های مناسب و به مقدار کامل درمانی استفاده شود.
  4. فرآورده را باید در دمای بین 2 - 8 درجه سانتیگراد نگهداری و از انجماد آن جلوگیری کرد. قبل از تزریق آن را باید تا 32 - 38 درجه سانتیگراد گرم کرد.
مقدار مصرف

در موارد ابتلای حلق یا حنجره با طول مدت 48 ساعت، 20000 - 40000 واحد و در ضایعات حلقی - بینی، 40000 - 60000 واحد و در موارد بیماری گسترده برای بیش از 3 روز یا برای هر بیمار با گردن متورم، 80000 - 120000 واحد باید داخل عضلانی تزریق شود. مقدار مصرف کودکان و بزرگسالان یکسان می باشد. به منظور پیشگیری باید  50 IU/kg  به صورت زیرجلدی یا داخل عضلانی تزریق کرد.

فرم های دارویی

 Injection