دیترانول

موارد مصرف

دیترانول برای درمان موضعی پسوریازیس خاموش یا مزمن پوست و فرق سر مصرف می شود. مصرف دارو برای درمان طاسی موضعی نیز تحت بررسی می باشد.

مکانیسم اثر

این دارو با کاهش فعالیت میتوتیک سلول های اپیدرم هیپرپلازی شده باعث برگرداندن سرعت تکثیر و کراتینیزه شدن این سلول ها به حد طبیعی می شود. بعلاوه، در داخل بدن دیترانول ساخت DNA را مهار می کند و ممکن است آزاد شدن گونه های اکسیژن فعال را افزایش دهد. لذا روندهای متابولیک اکسیداتیو را تحت تاثیر قرار می دهد. دیترانول در خارج از بدن پروفازمیتوز سلول های کراتینی و لوکوسیت ها را طولانی می کند.

فارماکوکینتیک

دیترانول به میزان ناچیزی از طریق پوست جذب می شود و احتمالاً به شکل متابولیت (عمدتاً دانترون) از راه کلیه ها دفع می شود.

عوارض جانبی

بثورات جلدی ناشی از حساسیت مفرط، قرمزی و یا سایر تحریکات پوستی و رنگی شدن پوست، مو و البسه از عوارض جانبی دارو می باشند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت بیش از حد یا پسوریازیس چرک دار و حاد نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در صورت وجود بثورات حاد یا التهاب جلدی از جمله فولیکولیت و همچنین نارسایی کلیوی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. حتی المقدور از مصرف دارو بروی پوست صورت، بویژه اطراف چشم ها و سایر نواحی حساس پوست، نواحی تناسلی یا چین خورده بدن، بدلیل احتمال بروز التهاب، باید اجتناب گردد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان دیترانول با سایر داروهای حساس کننده پوست به نور ممکن است موجب حساسیت اضافی نسبت به نور شود.

نکات قابل توصیه
  1. دارو بیشتر از مقدار توصیه شده نباید مصرف شود.
  2. از تماس دارو با چشم ها و سایر غشاهای مخاطی باید اجتناب گردد. در صورت تماس دارو با چشم ها، التهاب حاد ملتحمه ممکن است بروز نماید.
  3. قبل از استفاده دارو روی سر، موها باید به خوبی شسته و خشک شوند.
  4. قبل از مصرف دارو، با مالیدن وازلین روی پوست سالم اطراف موضع می توان از تحر یک آن نواحی ممانعت کرد.
  5. این دارو ممکن است به طور موقت موجب رنگی شدن پوست، موها، لباس ها و وسایل مورد استفاده گردد. در صورت لزوم استفاده از دستکش و کلاه پلاستیکی توصیه می شود.
  6. دست ها بلافاصله پس از استعمال دارو باید شسته شوند.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

برای درمان پسوریازیس مقدار کافی از دارو یک بار در روز (ترجیحاً شب ها) روی پوست مالیده و صبح روز بعد شسته می شود. همچنین در روش درمانی تماس کوتاه، دارو یک بار روی پوست مالیده شده و پوست پس از 10 - 30 دقیقه شسته می شود. برای درمان طاسی موضعی، مقدار کافی از دارو یک بار در روز روی موضع مالیده می شود.

کودکان:

سلامت و کارایی مصرف دارو در کودکان اثبات نشده است.

فرم های دارویی

Cream: 0.25%