داکسی سایکلین

موارد مصرف

این دارو در درمان برونشیت مزمن، عفونت های ناشی از بروسلا، کلامیدیا، میکوپلاسما و ریکتزیا و نیز در درمان آکنه ولگاریس و افوزیون پلورال ناشی از سیروز یا بیماری های بدخیم مصرف می شود. داکسی سایکلین در درمان سیفلیس، التهاب عفونی لگن، التهاب مزمن پروستات و سینوس نیزبه کار می رود.

فارماکوکینتیک

100 - 90 درصد از راه خوراکی جذب می شود و غذا بر جذب دارو تاثیری ندارد. غلظت سرمی دارو 4- 2 ساعت پس از مصرف به اوج خود می رسد. پس ازجذب، دارو در اغلب بافت ها و مایعات بدن منتشر می شود. نیمه عمر دارو 22 - 12 ساعت است و در صورت عیب کار کلیه تغییر چندانی نخواهد کرد. دفع دارو عمدتاً کلیوی است، اما از راه صفرا نیز دفع می شود.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، اسهال، عفونت ثانویه ناشی از میکروارگانیسم های مقاوم و بندرت واکنش های آلرژیک با مصرف این دارو گزارش شده است. سردرد و اختلالات بینایی ممکن است نشانه افزایش فشار داخل جمجمه باشد.

موارد منع مصرف

این دارو در کودکان با سن کمتر از 12 سال و ابتلای بیمار به لوپوس اریتماتوز نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو به ندرت ممکن است موجب بروز حساسیت به نور شود.

داکسی سایکلین در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه و کبد باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان این دارو با آنتی اسیدها جذب آن را کاهش می دهد.

جذب خوراکی  املاح آهن و تتراسیکلین ها در صورت مصرف همزمان دو دارو کاهش می یابد.

سوکرالفات جذب خوراکی تتراسیکلین ها را کاهش می دهد.

تتراسیکلین ها در صورت مصرف با داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری، اثر این داروها را ممکن است کاهش دهند.

متابولیسم داکسی سایکلین در صورت مصرف داروهای ضد صرع (کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پیریمیدون) ممکن است افزایش و در نتیجه، غلظت سرمی این دارو کاهش یابد.

نکات قابل توصیه
  1. در صورت ناراحتی گوارشی، داکسی سایکلین را میتوان با غذا یا شیر مصرف کرد.
  2. بیمار نباید به مدت طولانی در معرض نور آفتاب یا لامپ های دارای اشعه ماورا بنفش قرار گیرد.
  3. کپسول داکسی سایکلین را باید به طور کامل با مقدار زیادی آب همراه با غذا در حال نشسته یا ایستاده بلعید و به مدت حداقل 30 دقیقه پس از مصرف از دراز کشیدن خودداری نمود.
  4. از مصرف همزمان داروی آنتی اسید، مکمل های حاوی کلسیم و آهن، ملین های منیزیم و سدیم بی کربنات طی 1 - 3 ساعت پس از مصرف تتراسیکلین ها باید خودداری نمود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در روز اول درمان 200 میلی گرم در یک یا دو مقدار منقسم وسپس روزانه 100 میلی گرم مصرف می شود. در درمان آکنه روزانه 50 میلی گرم و به مدت 6 - 12 روز یا بیشتر مصرف می شود.

کودکان:

در کودکان با سن بیش از 8 سال و با وزن  45کیلوگرم و کمتر، روز اول  4 mg/kg در یک یا دو مقدار منقسم و سپس  2 mg/kg  یک بار در روز مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 100 mg (as Hyclate)

Capsule: 100 mg (as Monohydrate)