اکوتیوفات

موارد مصرف

اکوتیوفات در درمان گلوکوم با زاویه باز، انسداد مجرای خروجی مایع زلالیه، به دنبال برداشتن عنبیه، لوچی تطابقی همگرا، بعضی از انواع گلوکوم ثانویه که با التهاب مجموعه عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه همراه نباشد، بویژه در گلوکوم بعد از جراحی آب مروارید، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اکوتیوفات یک مهارکننده قوی آنزیم پسودوکولین استراز و مهار کننده نسبی آنزیم کولین استراز با اثر طولانی می باشد. با مهار این آنزیم که روزها تا هفته ها طول می کشد، باعث ایجاد تنگی مردمک و فلج تطابقی چشم می شود.

فارماکوکینتیک

در کمتر از یکساعت پس از مصرف موضعی در چشم، مردمک تنگ می شود. این اثر به مدت چندین روز تا 4 هفته ادامه می یابد. اثر کاهش فشار داخل چشم پس از گذشت 4 - 8 ساعت از مصرف دارو قابل تشخیص است و طی 24 ساعت به اوج خود می رسد. این اثر به مدت چندین روز تا 4 هفته ادامه می یابد.

عوارض جانبی

سردرد، خستگی عضلانی، افزایش فعالیت (در کودکان مبتلا به سندرم داون)، گر گرفتگی، برادی کاردی، اشک ریزش، سوزش چشم، تاری دید، حساسیت به نور، اسپاسم تطابقی، تکان های عضله پلک، قرمزی و ضخیم شدن ملتحمه، اسهال، کرامپ های شکمی، افزایش ترشح بزاق، تهوع، استفراغ و تکرر ادرار از عوارض این دارو می باشد.

موارد منع مصرف

این دارو در التهاب عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه، گلوکوم با زاویه بسته قبل از برداشتن عنبیه یا در بیماران مبتلا به گلوکوم با زاویه باریک، حساسیت به داروهای کولینرژیک طولانی اثر ضد گلوکوم، گلوکوم همراه با التهاب عنبیه و جسم مژگانی نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: تحریک پذیری زیاد عصب واگ، آسم نایژه ای، اختلالات اسپاسمی گوارشی، قرحه گوارشی، کمی فشار خون، برادی کاردی، سابقه انفارکتوس میوکارد، صرع، پارکینسون، انسداد مجرای ادراری و سایر اختلالاتی که ممکن است به اثرات ناشی از افزایش تحریک پذیری عصب واگ پاسخ نامطلوبی دهند.
  2. به دلیل سمیت، مصرف دارو باید محدود به بیماران مبتلا به گلوکوم با زاویه باز یا گلوکوم های مزمن شود که توسط سایر داروها کنترل نمی شوند.
تداخل های دارویی
  • تجویز همزمان با ادروفونیوم، نئوستیگمین، پیریدوستیگمین و سایر داروهایی که فعالیت سیستم کولینرژیک را افزایش می دهند، موجب تشدید اثرات فارماکولوژیک این دارو می شود.
  • مصرف این دارو به همراه سوکسینیل کولین موجب بروز آپنه طولانی مدت و کلاپس قلبی - عروقی می شود.
نکات قابل توصیه
  1. به دلیل ایجاد تاری دید، هنگام مصرف این دارو از رانندگی در شب و انجام کارها در نور کم باید خودداری شود.
  2. درصورت استفاده از سایر قطره های چشمی، باید حداقل 5 دقیقه بین مصرف دو دارو فاصله باشد.
  3. بعد از چکاندن قطره چشمی، پلک ها را نباید بر بر روی هم فشار داد و حتی الامکان باید از پلک زدن زیاد خودداری کرد.
مقدار مصرف

این دارو در درمان گلوکوم 2 بار در روز استفاده می شود. در بعضی بیماران مصرف یک بار در روز یا حتی یک روز در میان نیز کفایت می کند. در تشخیص لوچی تطابقی همگرا، یک قطره از محلول 0.125 درصد دارو هنگام خواب در هر دو چشم چکانده می شود و این عمل به مدت 2 یا 3 هفته ادامه می یابد. اگر لوچی از نوع تطابقی باشد، طی چند ساعت پاسخ مطلوب شروع می شود. برای درمان این بیماری، مقدار مورد استفاده برای تشخیص به یک روز در میان یک بار از محلول 0.125 درصد یا روزی یکبار از محلول 0.06 درصد کاهش می یابد. با پیشرفت درمان، مقدار مصرف را می توان کاهش داد. حداکثر مقدار مصرف توصیه شده، روزی یکبار از محلول 0.125 درصد است.

فرم های دارویی

Ophthalmic Drops: 0.06%, 0.125%, 0.25%