انالاپریل

موارد مصرف

این دارو در درمان زیادی اولیه فشار خون به عنوان داروی کمکی نارسایی احتقانی قلب، پیشگیری از نارسایی علامتی قلبی و ایسکمی کرونر در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد بطن چپ، مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

جذب گوارشی انالاپریل حدود 60 درصد است. این دارو پس از متابولیسم، به متابولیت فعال تبدیل می شود. اثر دارو پس از یک ساعت شروع و پس از 4 - 6 ساعت به اوج خود می رسد. این دارو به میزان 60 درصد از راه کلیه و 33 درصد از راه مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد، تهوع (و گاهی استفراغ )، کرامپ عضلانی، خشکی مداوم دهان، ناراحتی گلو، تغییرات صدا و حس چشایی، التهاب مخاط دهان، سوء هاضمه، درد شکم، عیب کار کلیه، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، کهیر، بثورات جلدی و حساسیت مفرط و اختلالات خونی با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری کلیوی  -عروقی و تنگی آئورت نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: سابقه آنژیوادم، زیادی پتاسیم خون، تنگی شریان کلیه، پیوند کلیه و عیب کار کلیه.
 2. در بیمارانی که تحت رژیم غذایی شدیداً کم نمک قرار داشته یا دیالیز می شوند، کاهش ناگهانی در میزان آنژیوتانسین II به علت مصرف داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ممکن است سبب کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود. علاوه بر این خطر نارسایی کلیه ناشی از مصرف دارو های مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین در بیمارانی که سدیم و حجم خون آنها کاهش یافته یا در بیمارانی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب هستند، افزایش می یابد.
 3. در طول درمان زیادی فشار خون با کاپتوپریل، اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری است.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش کننده، اثر کاهنده فشار خون را افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ممکن است اثر پائین آورنده فشار خون انالاپریل را کاهش داده و خطر نارسایی کلیه افزایش یابد.
 • در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین، خطر بروز زیادی پتاسیم خون افزایش می یابد.
 • در صورت مصرف همزمان انالاپریل با داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم و مکمل های پتاسیم، احتمال بروز زیادی پتاسیم خون وجود دارد.
 • همچنین داروهای مدر ممکن است سبب افزایش اثر کاهنده فشار خون، انالاپریل شوند.
 • در صورت مصرف همزمان لیتیم با انالاپریل، دفع لیتیم کاهش یافته و غلظت آن در پلاسما افزایش می یابد.
 • مصرف همزمان الکل و داروهای مدر با انالاپریل ممکن است سبب تشدید اثرات کاهنده فشار خون شود.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 2. این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. از این رو، مصرف آن ممکن است تا آخرعمر ضروری باشد
 3. از مصرف سایر داروها، بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود.
 4. طی مصرف این دارو، رعایت رژیم غذایی و محدودیت مصرف سدیم اهمیت دارد.
 5. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در اینصورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان پائین آورنده فشار خون، ابتدا 5 میلی گرم یکبار در روز مصرف می شود که در صورت نیاز، پس از 1 یا 2 هفته براساس پاسخ بیمار تنظیم می گردد. مقدار مصرف نگهدارنده 10 - 40 mg/day بصورت مقدار واحد یا در 2 مقدار منقسم می باشد. برای بیمارانی که به علت درمان قبلی با داروهای مدر، سدیم و آب بدن آنها کاهش یافته، بیمارانی که درمان با داروهای مدر را ادامه می دهند یا بیمارانی که نارسایی کلیوی دارند، مقدار اولیه 2.5 میلی گرم باید تجویز شود. برای کنترل فشار خون این بیماران حداقل 2 ساعت پس از مصرف مقدار اولیه (و یک ساعت دیگر پس از تثبیت فشار خون) باید تحت کنترل باشند.

در نارسایی احتقانی قلب، ابتدا مقدار 2.5 میلی گرم یک یا دو بار در روز مصرف می شود. سپس مقدار مصرف پس از1 - 2  هفته براساس پاسخ بالینی تنظیم می گردد. مقدار مصرف نگهدارنده 5 -  40 mg/day  است که بصورت مقدار واحد یا در 2 مقدار منقسم مصرف می شود. در اختلال عملکرد بطن چپ، 2.5 میلی گرم 2 بار در روز تا حداکثر 20 mg/day برحسب تحمل بیمار مصرف می شود. هنگام تجویز مقدار اولیه، بیمار باید به مدت حداقل 2 ساعت پس از مصرف دارو و یک ساعت دیگر پس از تثبیت فشار خون تحت نظارت باشد. در بیماران مبتلا به کاهش سدیم خون (کمتر از (130 mEq  یا در موارد کاهش کراتینین سرم به میزان کمتر از 1.6 mg/dL، مصرف مقدار اولیه 2.5 میلی گرم یکبار در روز توصیه می شود.

 بیشینه مقدار مصرف در بزرگسالان تا 40 mg/day  است.

فرم های دارویی

Tablet: 5 mg, 20 mg