ارگوتامین

موارد مصرف

این دارو در درمان سردردهای عروقی مانند میگرن و سردردهای خوشه ای مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

جذب دارو از راه خوراکی آهسته است. پیوند دارو به پروتئین های پلاسما بسیار زیاد است. متابولیسم این دارو کبدی است. نیمه عمر دارو 2.7 ساعت بوده و اثر آن پس از 1 - 2 ساعت به حداکثر می رسد. دفع دارو از راه مدفوع صورت می گیرد.

عوارض جانبی

بیحسی و گزگز انگشتان دست، پا یا صورت، گرفتگی عضلانی، خارش پوست، درد در ناحیه بازو، سرد شدن یا رنگ پریدگی دست ها یا پاها، اسهال و سرگیجه، تهوع یا استفراغ ، و خیز از عوارض این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت انجام آنژیوپلاستی، جراحی عروق بویژه شریان و زیادی شدید و غیرقابل کنترل فشار خون نباید مصرف شود.

این دارو در دوران بارداری منع مصرف دارد

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بیماری شریان کرونر، آنژین صدری (غیرپایدار یا وازواسپاستیک)، عیب کار کلیه، بیماری عروق محیطی، کهیر شدید بویژه اگر همراه با بیماری کبدی باشد، عفونت و عیب کار کلیه.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان آلکالوئیدهای ارگو، داروهای منقبض کننده عروق و محلول های بیحس کننده حاوی مواد منقبض کننده عروق با این دارو ممکن است سبب انقباض بیش از حد عروق و گانگرن شود.

نکات قابل توصیه
  1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
  2. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، بیمار باید با بروز اولین علامت حمله میگرنی دارو را مصرف نماید و حداقل به مدت 2 ساعت در یک اتاق آرام و تاریک استراحت نماید.
  3. در صورتی که مصرف مقادیر معمول سبب رفع سردرد نشود، باید به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

برای کنترل سردرد عروقی، 2 میلی گرم از دارو در شروع حمله از طریق زیرزبانی مصرف می شود. در صورت نیاز، می توان هر 30 دقیقه مقدار مصرف را تا حداکثر 6 mg/day در روز تکرار نمود.

فرم های دارویی

Sublingual Tablet: 2 mg