استرادیول

موارد مصرف

استرادیول به عنوان جانشین درمانی در کمبود هورمون استروژن و نیز در حالاتی نظیرهیپوگونادیسم، واژینیت آتروفیک، نارسایی اولیه تخمدان، درمان علائم وازوموتور دوران یائسگی و پیشگیری از استئوپروز بعد از یائسگی بکار می رود. این دارو همچنین ممکن است در درمان خونریزی رحم، سرطان پستان یا پروستات مصرف گردد.

مکانیسم اثر

استرادیول با اتصال به گیرنده استروژنی در سیتوپلاسم میزان ساخت RNA  و DNA و پروتئین های مختلف را در بافت های هدف افزایش می دهد. همچنین میزان آزاد شدن GnRH از هیپوتالاموس تحت تاثیر استروژن کاهش می یابد و منجر به کاهش آزاد شدن LH و FSH از غده هیپوفیز می گردد.

فارماکوکینتیک

استرادیول از راه دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود و سریعاً در کبد به متابولیت هایی با فعالیت کمتر از استروژن و استرادیول تبدیل شده و با نیمه عمر حدود یک ساعت عمدتاً از راه ادرار دفع می گردد. مقداری نیز وارد صفرا شده که گردش کبدی - روده ای دارد. استرادیول از راه پوست و مخاط نیز جذب می گردد.

عوارض جانبی

عوارض گوارشی نظیر تهوع، استفراغ، سفتی و بزرگ شدن پستان، سندرم شبه پیش قاعدگی، احتباس مایعات، تغییر در آنزیم های کبدی، یرقان انسدادی، بثورات جلدی و ملاسما یا کلواسمای غیرقابل برگشت، افسردگی و سر درد بویژه در هنگام فعالیت شدید، افزایش تحریک بافتی، قرمزی و خارش ناشی ازعدسی های تماسی در چشم، افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی، خطر بروز ترومبو آمبولیسم، افزایش یا تشدید فشار خون با مقادیر زیاد یا مصرف مکرر دارو از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

استرادیول در مواردی چون وجود یا احتمال سرطان پستان به جز موارد انتخابی برای درمان متاستاز، نئوپلازی های وابسته به استروژن و یا احتمال وجود آن، بارداری، خونریزی های با علت نامشخص دستگاه تناسلی، ترومبوفلبیت فعال، اختلالات ترومبوآمبولیک و بیماری های حاد کبدی نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. مصرف طولانی مدت استروژن ها به تنهایی خطر بروز سرطان آندومتر را افزایش می دهد.
 2. در بیماری هایی نظیر میگرن، زیادی فشار خون، آسم، صرع، ترومبوفلبیت مزمن یا سابقه آن، زیادی چربی خون، بیماری مثانه، وجود ندول یا بیماری فیبروکیستیک پستان با احتیاط تجویز گردد.
 3. استرادیول ممکن است اندازه فیبروئیدهای رحمی را افزایش داده و آندومتریوز را تشدید نماید.
 4. در بیمارانی که قبلاً مبتلا به سرطان آندومتر بوده و درمان شده اند، با احتیاط تجویز شود.
تداخل های دارویی
 • ریفامپین، گریزئوفولوین، داروهای ضد صرع نظیر کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پیریمیدون با القا فعالیت آنزیم های کبدی، متابولیسم استرادیول را تشدید می نمایند.
 • استرادیول از طریق افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی با اثر داروهای ضد انعقاد نظیر وارفارین، مقابله می نماید.
 • اثر کاهنده فشار خون داروهای مسدود کننده نظیر بتا آدرنرژیک و مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و احتمالاً سایر داروهای ضد فشار خون بوسیله استرادیول کاهش می یابد.
 • غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین توسط استرادیول افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف استرادیول در کودکان، بسته شدن اپی فیز استخوان را تسریع می نماید، لذا در کسانی که رشد آنها هنوز کامل نشده، با احتیاط بکار می رود.
 2. استروژن ها ممکن است باعث هیپرپلازی لثه و ایجاد یا تشدید ژنریویت و التهاب لثه شوند.
 3. در صورت بروز اختلال تنفسی، اختلال در تکلم یا جهت یابی، درد در سینه یا کتف، کاهش بینائی یا سردرد شدید و نیز وجود توده در پستان یا زرد شدن چشم ها یا پوست سریعاً به پزشک مراجعه شود.
 4. برای کاهش عوارض گوارشی بهتر است دارو همراه یا بلافاصله بعد از غذا مصرف شود.
 5. در صورت مصرف طولانی مدت دارو، معاینات پستان، بیوپسی آندومتر و آزمون های کبدی مرتباً انجام شود.
مقدار مصرف

خوراکی:

استرادیول به عنوان جانشین درمانی هورمونی در مواردی از قبیل واژینیت آتروفیک، هیپوگنادیسم، برداشتن تخمدان ها، نارسایی اولیه تخمدان ها یا دوران یائسگی (کاهش علائم)، به میزان 0.5 - 2 mg/day به صورت دوره ای یا مداوم بکار می رود. در سرطان پستان (غیرقابل جراحی و پیشرفته) استرادیول به میزان 10 میلی گرم 3 بار در روز و برای حداقل 3 ماه مصرف می گردد. همچنین در کارسینومای پر وستات پیشرفته و غیر قابل جراحی به میزان 1 - 2  میلی گرم 3 بار در روز تجویز می گردد. به منظور پیشگیری از استئوپروز، استرادیول به میزان  0.5 mg/day بصورت دوره ای یا مداوم به کار می رود.

 

تزریقی:

استرادیول والرات به صورت تزریق داخل عضلانی و به میزان 10 - 20 میلی گرم هر 4 هفته یکبار، براساس نیاز بیمار به منظور جانشین درمانی تجویز می گردد. در سرطان پیشرفته و غیرقابل جراحی پروستات به میزان 30 میلی گرم هر 1 - 2 هفته که برحسب نیاز بیمار تنظیم می شود، مصرف می گردد.

فرم های دارویی

Tablet: Estradiol valerate 1mg, 2mg, 25 mcg

Injection: Estradiol valerate 10 mg/ml

Extended Release Patch: 25-100 mcg/24 hr