اسید اتاکرینیک

موارد مصرف

اسید اتاکرینیک در درمان خیز (همراه با نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی و بیماری کلیوی) کم ادراری ناشی از نارسایی کلیوی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

پیوند اسید اتاکرینیک به پروتئین زیاد است. متابولیسم این دارو کبدی است. اثر دارو از راه خوراکی پس از 30 دقیقه شروع می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر دارو،2 ساعت و طول اثر آن 6 - 8 ساعت است. اوج اثر کاهنده فشار خون این دارو تا چند روز پس از شروع درمان ظاهر نمی شود. اسید اتاکرینیک به میزان 67 درصد از راه کلیه و 33 درصد از صفرا و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

کمی سدیم خون، کمی پتاسیم خون و کمی منیزیم خون، آلکالوز ناشی از کمی کلرور خون، افزایش دفع کلسیم، کاهش فشار خون، تهوع، اختلالات گوارشی، افزایش اوره خون و نقرس، افزایش قند خون، افزایش موقت غلظت کلسترول و تری گلیسرید پلاسما با مصرف این دارو گزارش شده است.

هشدارها
 1. این دارو در موارد بی ادراری و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. این دارو ممکن است سبب بروز کمی پتاسیم و سدیم خون شود.
 3. بیماران سالخورده ممکن است به اثرات این دارو بر روی فشار خون و الکترولیت ها حساس تر باشند و با خطربروز کلاپس گردش خون و حملات ترومبوآمبولی روبروگردند.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان لیتیم با اسید اتاکرینیک ممکن است موجب بروز مسمومیت ناشی از لیتیم شود.
 • احتمال بروز مسمومیت گوشی و کلیوی، به ویژه در صورت وجود عیب کار کلیه، در صورت مصرف همزمان اسید اتاکرینیک با سایر داروهای سمی برای کلیه و گوش ممکن است افزایش یابد.
 • در صورت مصرف همزمان داروهای کاهنده پتاسیم خون با این دارو، خطر بروز کمی شدید پتاسیم خون افزایش می یابد.
 • اثرات ضد انعقادی داروهای ضد انعقاد در صورت مصرف همزمان با اسید اتاکرینیک ممکن است افزایش یابد.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 2. این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. از اینرو، مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
 3. در طول مصرف این دارو، احتمال بروز کمی پتاسیم خون وجود دارد. از این رو ممکن است مصرف مکمل های پتاسیم ضروری باشد.
 4. در ایستادن به مدت طولانی مدت، انجام فعالیت بدنی یا در هوای گرم، به علت اثر کاهنده فشار خون درحالت ایستاده، باید احتیاط شود.
 5. در صورتی که برنامه مصرف دارو یک بار در روز باشد، به منظور جلوگیری از تکرر ادرار در طول شب، این دارو باید صبح مصرف شود.
 6. اگر اسید اتاکرینیک  به رژیم درمانی زیادی فشار خون اضافه شود، به منظور جلوگیری از افت شدید فشار خون،کاهش مقدار مصرف سایر داروهای کاهنده فشار خون ممکن است ضروری باشد.
 7. در صورتی که کم ادراری با حداکثر مصرف این دارو به مدت 24 ساعت ادامه داشته باشد، توصیه می شود مصرف دارو قطع گردد.
 8. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

ابتدا50 - 100 mg/day  به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم مصرف می شود که برحسب نیاز25 - 50 mg/day  به مقدار شروع اضافه می شود. به عنوان مقدار نگهدارنده، براساس نیاز بیمار، معمولاً50 - 200 mg/day  مصرف می شود. بیشینه مقدار مصرف تا400 mg/day  است.

کودکان:

ابتدا25 mg/day  مصرف می شود که برحسب نیاز25 mg/day  به مقدار شروع اضافه می گردد. مقدار نگهدارنده این دارو براساس نیاز بیمار تنظیم می گردد.

فرم های دارویی

Tablet: 50 mg