فلودارابین

موارد مصرف

فلودارابین فسفات در درمان لوسمی لنفوسیتیک مزمن استفاده می شود.

مکانیسم اثر

این دارو به عنوان یک آنتی متابولیت آنتاگونیست پورین عمل می کند.

فارماکوکینتیک

این دارو پس از تجویز داخل وریدی به سرعت دفسفریله شده و به فلودارابین تبدیل می شود که توسط لمفوسیت ها جذب شده و در آنجا به نوکلئوتید فعال تری فسفات تبدیل می شود. کلیرانس فلودرابین از پلاسما تری فازیک بوده و نیمه عمر انتهایی آن 20 ساعت می باشد. حذف دارو عمدتاً از راه دفع کلیوی می باشد.

عوارض جانبی

تضعیف مغز استخوان (نوترو پنی، ترومبوسیتوپنی، کم خونی)، تب و لرز، سرفه، تنگی نفس، پنومونی، اختلالات گوارشی، استوماتیت، ادم، سندروم لیزتومور، بثورات پوستی، کم خونی همولیتیک، سیستیت هموراژیک و اختلالات عصبی (نوروپاتی محیطی، هیجان و آشفتگی، اغتشاش شعور، اختلالات بینایی، اغماء) از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت مفرط، در بیمارانی که مبتلا به آنمی همولیتیک جبران نشده هستند و در بیمارانی که کلیرانس کراتینین در آنها کمتر از 30 ml/min  است، نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مقدار مصرف این دارو در  بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید کاهش داده می باشند نبایستی تجویز شود.
  2. آزمایشات خونی با ید به طور منظم انجام شده و در صورت بروز تضعیف مغز استخوان مقدار مصرف دارو باید کاهش داده شود.
تداخل های دارویی

در تجویز همزمان فلودارابین با پنتوستاتین افزایش سمیت ریوی و مرگ و میر گزارش شده است. سیتارابین ممکن است فعال سازی متابولیک فلودارابین را کاهش دهد، در حالیکه غلظت داخل سلولی سیتارابین افزایش می یابد. اثربخشی درمانی فلودارابین در اثر تجویز همزمان دی پیریدامول و سایر مهار کننده های بازجذب آدنوزین کاهش می یابد.

نکات قابل توصیه
  1. بیمار باید مصرف سایر داروها یا مکمل های غذایی را به پزشک اطلاع دهد.
  2. در صورت مشاهده بثورات پوستی، تب و لرز یا دیگر علائم عفونت، زخم در دهان، خونر یزی یا کوفتگی غیر معمول، ادرار تیره رنگ، زرد شدن پوست یا چشم ها. باید فورا به پزشک مراجعه نمود.
  3. در صورت مشاهده علائم تهوع مداوم، استفراغ یا کاهش اشتها و ضعف عمومی بدن شود باید فورا به پزشک مراجعه نمود.
  4. در طول مصرف دارو، بیمار نباید باردار شود.
مقدار مصرف

مقدار مصرف معمول این دارو از راه تزریق یکجا یا انفوزیون وریدی 30 دقیقه ای، روزانه 25 mg/m2 به مدت 5 روز متوالی می باشد. دوره درمان ممکن است هر 28 روز یک بار و معمولاً تا 6 دوره تکرارشود.

فرم های دارویی

Powder For Injection: 50 mg