فلوئوسینولون

موارد مصرف

فلوئوسینولون در درمان علامتی اختلالات آلرژیک و یا التهابی پوست نظیر اگزما، انواع درماتیت، پسوریازیس و نیش حشرات بکار می رود.

مکانیسم اثر

هیدروکینون با مهار اکسیداسیون آنزیمی تیروزین توسط تیروزینیاز، به محصولات سیتوتوکسیک در ملانوسیت ها تبدیل می شود که اثر سمی بر ملانوسیت ها دارد یا با مهار سایر روند های متابولیکی ملانوسیت ها باعث مهار تشکیل ملانین و موجب بی رنگ شدن پوست می گردد.

فارماکوکینتیک

متابولیسم کورتیکواستروئیدها عمدتاً در خود پوست صورت می گیرد، ولی متابولیسم پوستی این دارو نسبت به سایر کورتیکواستروئیدهای پوستی کمتر بوده و به همین دلیل امکان جذب سیستمیک آن نسبتاً بیشتر می باشد. دارو دارای متابولیسم کبدی نیز می باشد.

عوارض جانبی

بدلیل کم بودن متابولیسم پوستی فلوئوسینولون و امکان جذب سیستمیک قابل توجه، عوارضی نظیر سندرم کوشینگ، افزایش قند خون و وجود قند در ادرار و در دراز مدت تضعیف محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - فوق کلیه محتمل می باشد.

بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت تماسی، درماتیت پری اورال، اختلالات التهابی در ناحیه صورت بویژه در خانم ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری روزاسه و حالات التهابی زخم دار و یا خارش دار و نیز برای درمان آکنه نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. از مالیدن این دارو روی پوست کودکان تا حد امکان باید پرهیز شود.
  2. از مصرف طولانی مدت فرآورده بر روی پوست صورت باید اجتناب گردد.
  3. این دارو در اختلالات التهابی پوست شیرخواران از قبیل التهاب ناشی از ادرار سوختگی باید با احتیاط فراوان مصرف شده و درمان نباید بیش از 5 - 7 روز ادامه یابد.
  4. برای به حداقل رسانیدن عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای موضعی، لازم است دارو بصورت یک لایه نازک و فقط در نواحی مورد نیاز تا دو بار در روز استعمال شوند.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف خودسرانه این دارو باید خودداری شود.
  2. از بکاربردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان با فلوئوسینولون باید خودداری شود.
  3. از تماس دارو با چشم ها باید اجتناب شود.
  4. در صورتی که با گذشت دو هفته عارضه ای که برای آن فلوئوسینولون تجویز شده، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه شود.
  5. قبل از شیردهی از استفاده این دارو روی بافت پستان باید خودداری شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

1 تا 2 بار در روز از کرم یا پماد فلوئوسینولون استفاده می شود.

کودکان:

دارو تنها یک بار در روز استفاده می شود.

فرم های دارویی

Cream: 0.025%

Ointment: 0.025%