فلورسئین

موارد مصرف

فلورسئین به صورت موضعی برای اندازه گیری فشار سطح محدب چشم، پیدا کردن ضایعات سطح چشم، تعیین محل زخم و اجسام خارجی در چشم، انجام آزمون نشت اشک و آزمون های نشت زخم چشم، و قرار دادن لنز سخت به کار می رود. همچنین به صورت تزریق داخل وریدی و به عنوان ماده کمکی در آنژیوگرافی شبکیه چشم، ارزیابی عروق عنبیه، معاینه ته چشم، تشخیص بافت های مرده و تومورهای مختلف چشم، تعیین زمان گردش خون چشم و مشاهده جریان مایع داخل چشم مصرف می شود.

مکانیسم اثر

وقتی به طور موضعی بر روی چشم استفاده شود، مناطق خراشیده یا زخمی قرنیه و مایعات چشمی را رنگی می کند. ضایعات در نور معمولی سبز و در نور آبی زرد روشن به نظر می رسد. اجسام خارجی در چشم که توسط بافت پوشیده نشده باشند توسط یک حلقه سبز رنگ مشخص می شوند.

عوارض جانبی

با مصرف این دارو، گاهی اوقات تهوع و سردرد، ناراحتی گوارشی، استفراغ و گاهی علائم حساسیت مانند کاهش فشار خون، ایست قلبی و ایسکمی و یا کهیر غول آسا مشاهده می گردد.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت به فلوروسئین یا هر یک از اجزاء فرآورده و یا همراه با عدسی های تماسی نرم نباید مصرف شود. همچنین این دارو برای آنژیوگرافی در زنان باردار (مخصوصاً در سه ماه اول بارداری) نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. در افراد دارای سابقه حساسیت آلرژی و یا آسم، این دارو باید با احتیاط مصرف گردد و همیشه در ابتدا با مقادیر کم آزمایش شود.
  2. این دارو عدسی های تماسی نرم، پوست و البسه را رنگی می کند.
  3. در صورت تزریق داخل وریدی، وسایل لازم برای احیاء (اپی نفرین 1000:1، آنتی هیستامین ها، استروئیدها،آمنیوفیلین تزریقی و اکسیژن) باید در دسترس باشد. در صورت بروز حساسیت مصرف دارو را باید قطع کرد.
نکات قابل توصیه
  1. اگر محلول حاوی رسوب بود، از مصرف آن خودداری شود.
  2. بعد از مصرف این فرآورده، رنگ ادرار (به مدت 24 - 36 ساعت) به زرد روشن تغییر می نماید.
  3. وقتی فلوروسئین استفاده شد، چشم را باید با سرم نمکی استریل شستشو داد و حداقل یکساعت گذاشتن مجدد عدسی تماسی خودداری شود.
  4. درهنگام تزریق باید از هر گونه نشت عروقی جلوگیری کرد، زیرا نشت عروقی فلوروسئین موجب ضایعات بافتی و درد شدید در بازو می شود.
مقدار مصرف

برای مشاهده جسم خارجی و خراش های قرنیه، 1 - 2 قطره از محلول داخل چشم ریخته شود و برای رنگ آمیزی چند ثانیه باید صبر کرد و سپس مقادیر اضافی را با محلول شستشوی استریل شست.

به صورت موضعی یک استریپ (که توسط آب استریل خیس شده) در داخل کیسه پلکی پائین نزدیک به زاویه داخلی چشم قرارداده می شود و سپس باید استریپ را برداشته و بیمار چندین بار پلک بزند.

به صورت تزریقی در بزرگسالان 500 - 750 میلی گرم و در کودکان مقدار 7.5 mg/kg به سرعت در ورید ساعد تزریق می شود.

فرم های دارویی

Injection: 10%

Strip: 1 mg/strip

Solution: 2%