فلورازپام

موارد مصرف

این دارو در درمان کوتاه مدت بیخوابی که با علائم اشکال در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر شبانه و بیداری هنگام صبح مشخص می شود، بکار می رود.

فارماکوکینتیک

این دارو از طریق خوراکی بسرعت جذب و توسط کبد متابولیزه می شود.  پیوند این دارو به پروتئین بسیار زیاد است. متابولیت آن و مقدار کمی از داروی تغییر نیافته از طریق کلیه دفع می گردد. این دارو از بنزودیازپین های طولانی اثر است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی 0.5 - 1 ساعت است.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، سرگیجه، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی و تپش قلب، تاری دید، تغییر میل جنسی، کمی فشار خون، اختلالات رفتاری، خستگی و ضعف غیرعادی، عدم تعادل (بخصوص در افراد سالخورده)، فراموشی و وابستگی به دارو از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در دوران بارداری منع مصرف دارد.

هشدارها
 1. در بیماری های تنفسی، ضعف عضلانی، سابقه مصرف نابجای دارو یا اختلال شخصیتی، مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی تضعیف شده، اغماء، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. در اختلال کار کبدی و کلیوی، سالمندان و افراد ضعیف و نوجوانان کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
 3. مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ها خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با الکل یا سایر داروهای مضعف CNS مانند ضد دردهای مخدر، بیهوش کننده های عمومی، مهار کننده های مونوآمین اکسیداز، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پائین آورنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است موجب تشدید اثر مضعف CNS آن شود.
 • مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم این داروها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی آنها شود.
نکات قابل توصیه
 1. اگر بعد از چند هفته اثر درمانی دارو کاهش یافت، باید به پزشک مراجعه و از افزایش مقدار مصرف دارو خودداری نمود.
 2. حداکثر اثر بخشی دارو ممکن است حتی طی دو یا سه شب بعد از شروع درمان نیز حاصل نگردد.
 3. اگر دارو باید به مدت طولانی مصرف شود، قبل از قطع مصرف دارو باید با پزشک مشورت شود تا از احتمال بروز علائم قطع مصرف کاسته شود.
 4. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 5. به منظور اجتناب از فراموشی و خواب آلودگی در طول روز، دارو باید هنگام خواب مصرف شود.
 6. از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند باید خودداری نمود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

15 - 30 میلی گرم موقع خواب (در افراد مسن یا ناتوان 15 میلی گرم) مصرف می شود.

فرم های دارویی

Capsule: 15 mg (as HCl)