فورموترول

موارد مصرف

فورموترول برای درمان طولانی مدت آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راه های هوایی در بیماران 5 سال یا بالاتر به کار می رود. از جمله موارد مصرف این دارو در بیماران با علائم آسم شبانه می باشد. بیماران دریافت کننده فورموترول می بایست پیشاپیش تحت درمان با کورتیکوستروئید بوده و برای تسکین حملات مکرر آسم خود یک بتا دوآگونیست کوتاه اثر (نظیر سالبوتامول استنشاقی) را در رژیم دارویی خود داشته باشند.

 علاوه بر این، فورموترول در COPD شامل برونشیت مزمن و امفیزم برای درمان طولانی مدت به کار می رود. این دارو برای پیشگیری از برونکواسپاسم ناشی از فعالیت بدنی نیز به کار می رود.

مکانیسم اثر

فورموترول یک بتا - دو آگونیست انتخابی طولانی اثر گیرنده های بتا - دو آدرنرژیک عضلات صاف مجاری هوای است. تحریک این گیرنده ها منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی می گردد.

فارماکوکینتیک

بازدهی بدنی دارو از راه استنشاقی 21 - 37 درصد می باشد. از اتصال پروتئینی 61 - 64 درصد P450 برخوردار می باشد. دارو از طریق سیستم سیتوکروم و نیز سایر مسیرهای متابولیزه کننده کبدی شامل گلوکورونیداسیون، دمتیلاسیون و کونژوگاسیون مستقیم در کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر آن 10 ساعت می باشد. شروع اثر آن در عرض 1 - 3 دقیقه بوده و در عرض 5 دقیقه پس از یک دوز استنشاقی 120 میکروگرمی(ده برابر دوز بالینی توصیه شده) حداکثر غلظت سرمی را که معادل 92 پیکوگرم در میلی لیتر می باشد، ایجاد می کند. اگر چه راه عمده حذف دارو از طریق متابولیسم کبدی است ولی 7 - 18 درصد دارو نیز پس از مصرف استنشاقی می تواند بصورت تغییر نیافته از راه ادرار دفع گردد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی ناشی از فورموترول مشابه سایر داروهای محرک گیرنده های بتا - دو بوده و می تواند بصورت دردهای آنژینی، کاهش یا افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و آریتمی های قلبی، سردرد، لرزش بویژه در دست ها و پاها، خشکی دهان، کرمپ های عضلانی، تهوع، سرگیجه، احساس خستگی، هیپوکالمی، هیپرگلیسمی، بی خوابی، اسیدوز متابولیک و نیز واکنش های ازدیاد حساسیت نظیر کهیر، خارش و بثورات جلدی بروز کند.

هشدارها
 1. در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی - عروقی بویژه آریتمی های قلبی، عدم کفایت عروق کرونر قلبی، هیپرتانسیون، اختلالات تشنجی، پرکاری تیروئید، هیپرتروفی های انسدادی قلب، بیماری های ایسکمیک قلبی و دیابت می بایست با احتیاط و با در نظر گرفتن خطر- سود درمان بکار رود.
 2. در مصرف دوزهای بالای دارو احتمال هیپوکالمی باید مد نظر قرار گیرد. بویژه این عارضه در صورت مصرف همزمان تئوفیلین یا مشتقات آن، کورتیکوستروئیدها، مدرها و در صورت وجود هیپوکسی می تواند تشدید گردد.
تداخل های دارویی
 • تجویز همزمان با ضد افسردگی های سه حلق های و مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، دیزوپیرامید، فنوتیازین ها، پروکائین آمید و کینیدین می توان د باعث افزایش خطر آریتمی های بطنی شود.
 • تجویز همزمان با بویژه بتابلوکرهای غیرانتخابی می تواند باعث مهار نسبی یا کامل اثرات فورموترول گردد.
 • بیماران دریافت کننده بیهوش کننده های استنشاقی هالوژنه در معرض خطر آریتمی قلبی قرار دارند.
 • تجویز همزمان با فورازولیدون و پروکاربازین بدلیل اثرات مهارکنندگی آنها روی آنزیم مونوآمین اکسیداز، با خطر آریتمی قلبی همراه است.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف دارو برای کودکان زیر 5 سال توصیه نمی شود.
 2. در صورت وجود سابقه واکنش های ازدیاد حساسیت به لاکتوز یا فورموترول استنشاقی از مصرف دارو اجتناب شود.
 3. دارو برای درمان طولانی مدت و پیشگیرانه بوده، از مصرف آن برای درمان حملات آسم اجتناب شود. در این موارد استفاده از یک گشاد کننده سریع مجاری هوایی نظیر سالبوتامول استنشاقی توصیه می شود.
 4. دارو را بیش از دوز تجویز شده و بیش از 2 بار در روز (به فواصل هر 12 ساعت) مصرف نکنید.
 5. در صورت فراموش کردن یک دوز دارو، سریعا آن را مصرف کنید ولی اگر به زمان دوز بعدی نزدیک شده اند از این کار اجتناب کرده و دوز بعدی را هم دو برابر نکنید.
 6. هر 6 – 12 ماه به پزشک خود مراجعه کنید.
 7. در طول مصرف این دارو، مصرف سایر داروهای ضد آسم بویژه کورتیکوستروئید را کاهش نداده یا متوقف نکنید.
 8. این دارو بصورت کپسول های استنشاقی عرضه شده و با دستگاه مخصوص خودش باید مصرف شود. از شستشوی دستگاه خودداری نموده و کپسول ها را با هر دستگاهی که در بسته بندی جدید دارو به شما تحویل می شود، استفاده نمائید.
مقدار مصرف

کپسول استنشاقی

بزرگسالان:

12 میکروگرم (یک کپسول استنشاقی) هر 12 ساعت.

در صورت مصرف دارو برای پیشگیری از بروز حملات آسم ناشی از فعالیت بدنی 12 میکروگرم (یک کپسول استنشاقی) حداقل 15 دقیقه قبل از شروع فعالیت بدنی.

توجه: بیمارانی که بطور منظم (هر 12 ساعت یک دوز) از دارو را مصرف می کنند نیازی به استفاده از دارو قبل از فعالیت بدنی ندارند.

 

کودکان (بزرگتر یا مساوی 5 سال):

مشابه بزرگسالان.

فرم های دارویی

Inhalation Capsule: 12 mcg