فورازولیدون

موارد مصرف

فورازولیدون در درمان وبا، اسهال باکتریایی (ناشی از ارگانیسم های حساس از جمله گونه های سالمونلا، شیگلا، استافیلوکوک، اشریشیاکلی، گونه های پروتئوس، کامپیلوباکتر و انترباکتر) و ژیاردیازیس مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو در کار چندین آنزیم باکتریایی تداخل می کند. فورازولیدون فلور میکروبی روده را برهم نمی زند و موجب رشد قارچ ها نیز نمی شود. این دارو آنزیم مونوآمین اکسیداز را نیز مهار می کند.

فارماکوکینتیک

جذب این دارو از راه خوراکی خوب است. دفع دارو عمدتاً کلیوی است و مقداری نیز در مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

فورازولیدون ممکن است موجب بروز آنمی همولیتیک خفیف و برگشت پذیر در بیماران مبتلا به کمبود G6PD شود که در این صورت مصرف دارو باید قطع شود. همچنین، واکنش های حساسیت مفرط (شامل تب، خارش، درد مفاصل، بثورات جلدی یا قرمزی پوست)، کاهش گلبولهای سفید خون، اختلالات گوارشی (درد شکم، اسهال، تهوع و استفراغ ) و سر درد با مصرف این دارو گزارش شده اند.

موارد منع مصرف

این دارو در نوزادان با سن کمتر از یک ماه نباید مصرف شود.

هشدارها

در صورت ابتلای بیمار به کمبود G6PD باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

نکات قابل توصیه

برای کاهش تحریک گوارشی، می توان این دارو را با غذا مصرف کرد.

در طول مصرف این دارو، از مصرف فرآورده های حاوی الکل باید خودداری کرد.

در طول مصرف این دارو و تا دوهفته بعد از قطع مصرف آن، از مصرف غذاهای حاوی تیرآمین و آمین های محرک، داروهای کاهنده اشتها، قرص سرماخوردگی و داروهای ضد سرفه، مگر با تجویز پزشک باید پرهیز کرد.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو 100 میلی گرم چهار بار در روز برای 5 - 7 روز (در درمان ژیاردیاز 7 - 10روز) است.

کودکان:

مقدار مصرف فورازولیدون در کودکان با سن بیش از یک ماه 1.25 mg/kg چهار بار در روز برای  5 – 7 روز (در درمان ژیاردیاز 0.25 – 2 mg/kg  چهار بار در روز برای 7 - 10 روز) می باشد.

فرم های دارویی

Suspension: 50 mg/15 ml

Tablet: 100 mg