فوروزماید

موارد مصرف

فوروزماید در درمان خیز (همراه با نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی و بیماری کلیوی) و کم ادراری ناشی از نارسایی کلیوی و زیادی خفیف تا متوسط فشار خون و به عنوان داروی کمکی در درمان بحران زیادی فشار خون مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

تقریبا 60 - 70 درصد فوروزماید پس از مصرف خوراکی جذب می شود. غذا ممکن است سرعت جذب را بدون تغییر اثر مدری، کم کند. پیوند فوروزماید به پروتئین بسیار زیاد است. نیمه عمر دارو 0.5 - 1 ساعت است. متابولیسم دارو کبدی است. اثر دارو از راه خوراکی پس از 20 - 60 دقیقه و از راه تزریق وریدی پس از 5 دقیقه شروع می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر مدر دارو، از راه خوراکی 1 - 2  ساعت و از راه وریدی طی30  دقیقه است. اوج اثر کاهنده فشار خون این دارو تا چند روز پس از شروع درمان ظاهر نمی شود. طول اثر دارو ازراه خوراکی 6 - 8 ساعت و از راه وریدی 2 ساعت است.  88درصد فوروزماید از راه کلیه و 12 درصد از راه صفرا و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

کمی سدیم خون، کمی پتاسیم خون و کمی منیزیم خون، آلکالوز ناشی از کمی کلرور خون، افزایش دفع کلسیم، کاهش فشار خون، تهوع، اختلالات گوارشی، افزایش اوره خون و نقرس، افزایش قند خون، افزایش موقت غلظت کلسترول وتری گلیسرید پلاسما با مصرف این دارو گزارش شده است.

هشدارها
 1. این دارو در موارد بی ادراری و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. این دارو ممکن است سبب بروز کمی پتاسیم و سدیم خون شود.
 3. بیماران سالخورده ممکن است به اثرات این دارو بر روی فشار خون و الکترولیت ها حساس تر بوده و در معرض خطر بروز کلاپس گردش خون و حملات ترومبو آمبولی باشند.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان لیتیم با فوروزماید ممکن است موجب بروز مسمومیت ناشی از لیتیم شود. اثرات ضد انعقادی داروهای ضد انعقاد در صورت مصرف همزمان با فوروزماید ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
 1. مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 2. این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. از اینرو، مصرف آن ممکن است تا آخرعمر ضروری باشد.
 3. در طول مصرف این دارو، احتمال بروز کمی پتاسیم خون وجود دارد. از این رو ممکن است مصرف مکمل های پتاسیم ضروری باشد.
 4. در ایستادن به مدت طولانی، انجام فعالیت جسمانی یا در هوای گرم، به علت اثر کاهنده فشار خون در حالت ایستاده، باید احتیاط شود.
 5. به عنوان پائین آورنده فشار خون، از مصرف سایر داروها بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید خودداری شود.
 6. اگر برنامه مصرف دارو یک بار در روز باشد، به منظور جلوگیری از تکرر ادرار در طول شب، این دارو باید صبح مصرف شود.
 7. اگر فوروزماید به رژیم درمانی فشار خون اضافه شود، به منظور جلوگیری از افت شدید آن، کاهش مقدار مصرف سایر داروهای کاهنده فشار خون ممکن است ضروری باشد.
 8. اگر کم ادراری با حداکثر مصرف این دارو به مدت 24 ساعت ادامه داشته باشد، توصیه می شود مصرف دارو قطع شود.
 9. احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف فوروزماید وجود دارد. از تماس بیش از حد با نور خورشید باید خودداری شود.
 10. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان:

در درمان بی ادراری ابتدا 20 - 80 میلی گرم به صورت مقدار واحد مصرف می شود که سپس هر 6 - 8 ساعت مقدار 20 - 40 میلی گرم به مقدار مصرف اضافه می گردد تا پاسخ مطلوب حاصل شود. به عنوان مقدار نگهدارنده این دارو به صورت مقدار واحد یا در 2 - 3 مقدار منقسم یک روز در میان یا 2 - 4 روز متوالی، یکبار در هفته تجویز می شود. به عنوان کاهنده فشار خون، ابتدا 40 میلی گرم 2 بار در روز و سپس مقدار مصرف براساس پاسخ بیمار تنظیم می شود. بیشینه مقدار مصرف تا 600 mg/day است.

کودکان:

ابتدا 2 mg/kg  بصورت مقدار واحد مصرف می شود و سپس هر 6 - 8 ساعت 1 - 2 mg/kg  به آن افزوده می گردد تا پاسخ مطلوب بدست آید.

 

تزریقی

بزرگسالان:

ابتدا 20 - 40 میلی گرم به صورت مقدار واحد تزریق عضلانی یا وریدی می شود و سپس هر 2 ساعت تا حصول پاسخ کافی، مقدار 20 میلی گرم افزوده می گردد. مقدار نگهدارنده براساس اندازه گیری غلظت سرمی تعیین می شود (1 یا 2 بار در روز). در خیز حاد ریوی (بدون بحران زیادی فشار خون) بعنوان مقدار شروع40  میلی گرم تزریق وریدی می شود و در صورت عدم پاسخ کافی مجدداً پس از یکساعت 80 میلی گرم تزریق می گردد. به عنوان کاهنده فشار خون در بحران زیادی فشار خون در بزرگسالانی که کلیه سالم دارند، مقدار40 - 80  میلی گرم و در بحران زیادی فشار خون همراه با خیز ریوی یا نارسایی حاد کلیوی، مقدار 100 - 200 میلی گرم بصورت وریدی تزریق می شود.

کودکان:

ابتدا 1 mg/kg  بصورت مقدار واحد تزریق عضلانی یا وریدی می شود و هر 2 ساعت 1 mg/kg  به مقدار مصرف افزوده شده تا پاسخ مناسب حاصل گردد

فرم های دارویی

Tablet: 40 mg

Injection: 20 mg/2ml, 40mg/4ml

Injection solution: 250 mg/25ml