گالانتامین

موارد مصرف

این دارو برای درمان علامتی موارد خفیف تا متوسط زوال عقل در بیماری آلزایمر بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو یک آلکالوئید است که بطور برگشت پذیر استیل کولین استراز را مهار می کند موجب تقویت عملکرد کولینرژیک می شود و می تواند تا حدودی علائم بیماری آلزایمر را تخفیف دهد.

فارماکوکینتیک

جذب آن سریع و کامل می باشد و فراهمی زیستی خوراکی آن حدود 90 درصد است. پیوند پروتئین آن کم و حدود 18 درصد است. این دارو در کبد متابولیزه شده و نیمه عمر آن 7 ساعت می باشد. پس از یکساعت از مصرف خوراکی به بیشینه غلظت پلاسمایی می رسد. این دارو از راه کلیه نیز دفع می شود بطوری که 20 درصد دارو بصورت تغییر نیافته وارد ادرار می شود.

عوارض جانبی

بی اشتهایی و کاهش وزن، اسهال، تهوع، درد شکمی، کم خونی، برادی کاردی، گیجی، خستگی، سردرد، هماچوری، بیخوابی، رینیت، سنکوپ، لرزش و افزایش ترشح اسید معده از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

حساسیت مفرط به گالانتامین

هشدارها
 1. در صورت وجود آسم فعال یا سابقه آن، نارسایی شدید کبد، نارسایی شدید کلیه، اختلالات قلبی - عروقی نظیر برادی کاردی و بلوک قلبی، صرع یا سابقه حملات تشنجی، انسداد مجاری ادراری، قرحه گوارشی فعال یا سابقه آن باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
 2. برای اطمینان از مصرف صحیح این دارو و هر داروی دیگر در بیماران دچار زوال عقل یا اختلالات شناختی، باید حتی الامکان مصرف دارو تحت نظر فرد دیگری صورت گیرد.
تداخل های دارویی
 • مصرف این دارو با داروهای آنتی کولینرژیک می تواند موجب مهار اثرات هر دو دارو شود.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می تواند عوارض گوارشی بیشتری را در پی داشته باشد.
 • تجویز سوکسینیل کولین و همچنین داروهای کولینرژیک مانند بتانکول با گالانتامین ممکن است موجب تقویت اثر آنها شود.
 • اریترومایسین یا کتوکونازول ممکن است متابولیسم گالانتامین را کاهش داده و غلظت پلاسمایی آن را افزایش دهند.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو باید دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف شود و از مصرف بیش از مقدار تجویز شده باید خودداری کرد.
 2. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، در صورتی که طی یک ساعت مصرف شود، اشکالی ندارد. درغیر اینصورت از مصرف آن باید صرفنظر کرده و از دو برابر کردن مصرف نوبت بعدی نیز خودداری نمود.
 3. بیماران تحت درمان با این دارو باید بطور مرتب و منظم به پزشک مراجعه کنند.
 4. در صورت انجام هرگونه جراحی، اعمال دندانپزشکی یا درمان های اورژانس باید پزشک یا دندانپزشک را از مصرف این دارو آگاه نمود.
 5. در صورت بروز گیجی، خواب آلودگی، منگی یا عدم تعادل بیماران باید احتیاط کنند.
 6. این دارو باید دو بار و ترجیحاً با غذای صبح و عصر میل شود.
مقدار مصرف

در بزرگسالان ابتدا mg 4 دو بار در روز تجویز می شود. در فواصل حداقل 4 هفته ای، در صورت تحمل مقدار مصرف ابتدا به 8 mg  دو بار در روز و سپس تا 12 mg دو بار در روز افزایش می یابد.