جم سیتابین

موارد مصرف

جم سیتابین  هیدروکلراید در درمان تومورهای مثانه، پستان، ریه و پانکراس به کار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو یک آنالوگ سیتارابین می باشد که در داخل سلول به نوکلئوزیدهای فعال دی فسفات و تری فسفات متابولیزه شده که باعث مهار ساخت DNA  و ایجاد آپپتوز می گردند. این دارو عمدتاً بر روی سلول در فاز S اثر می کند.

فارماکوکینتیک

بعد از تجویز داخل وریدی، این دارو به سرعت از خون پاک شده و به وسیله سیتیدین دآمیناز در کبد، کلیه، خون و دیگر بافت ها متابولیزه می شود. تقریباً تمام مقدار مصرف دارو به صورت-2 داکسی2 ،2 -دیفلوئورویوریدین از راه ادرار دفع می شود.

عوارض جانبی

عوارض مشابه داروی سیتارابین می باشد، با این تفاوت که سمیت مغز استخوان حتی در مقادیر مصرف بالا، زیاد نمی باشد. بثورات پوستی و علائم شبه انفلوآنزا نسبتاً شایع هستند. ادم، تنگی نفس و طاسی نیز به طور شایعی رخ می دهند. در اثر مصرف دارو خواب آلودگی نیز ممکن است مشاهده شود. سمیت شدید به شکل پنومونی و ازوفاژیت تهدید کننده حیات در بیمارانی که همراه با این دارو تحت رادیوتراپی سینه قرار می گیرند، مشاهده شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت مفرط نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در بیماران مبتلا به اختلال عمل کلیه یا کبد باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در صورت مشاهده اولین علائم کم خونی همولیتیک میکروآنژیوپاتیک، مصرف دارو باید قطع شود.
نکات قابل توصیه

در صورت بروز تب بیشتر از 38 درجه سانتی گراد، لرز، خونریزی یا کوفتگی غیرطبیعی، درد در اطراف محل انفوزیون، زخم در ناحیه دهان یا گلو، تورم یا بزرگ شدن غیرطبیعی و مداوم بافت ها، اسهال یا یبوست شدید، بی حسی یا سوزش دست ها و پاها، تهوع به مدت بیشتر از 24 ساعت بعد از درمان و هر گونه تغییر در پوست باید فورا به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

توجه:

جم سیتابین  هیدروکلراید از راه داخل وریدی تجویز می شود. مقدار مصرف دارو بر حسب جم سیتابین  پایه ارائه شده است (هر 1.14 گرم از جیمسیتابین هیدروکلراید تقریباً معادل 1 گرم جیمسیتابین می باشد). دارو باید توسط کلرید سدیم %0.9 رقیق شود، بطوریکه غلظت محلول انفوزیون جم سیتابین  پایه نباید بیشتر از 40 mg/ml باشد.

 

 مقدار مصرف اولیه دارو بر مبنای جم سیتابین  (نه ملح هیدروکلراید) 1 g/m2  از راه انفوزیون (ظرف مدت 30 دقیقه) بوده که متعاقباً میزان آن بر مبنای پاسخ و سمیت دارو تنظیم می شود. در درمان سرطان پانکراس، این مقدار در 7 نوبت به طور هفتگی تجویز می شود. در ادامه، بعد از یک دوره بازیابی یک هفته ای، دارو یک بار در هفته برای 3 هفته متوالی تجویز می گردد.  در درمان سرطان ریه و مثانه، دارو معمولاً با سیس پلاتین تجویز می شود. در ابتدا دارو یک بار در هفته برای 3 هفته تجویز شده و بعد از یک دوره استراحت یک هفته ای، درمان ادامه می یابد. در سرطان سینه و ریه ، دارو معمولاً با یک تاکسان نظیر پکلیتاکسل تجویز می شود. جم سیتابین  با مقدار 1/25 g/m2 در روزهای اول و هشتم یک دوره 21 روزه تجویز شده و بر مبنای میزان سمیت مقدار مصرف تنظیم می شود.

فرم های دارویی

Powder For Injection : 200 mg, 1 g