جم فیبروزیل

موارد مصرف

این دارو در درمان زیادی چربی خون و همچنین کاهش خطر بروز بیماری کرونر فقط در بیمارانی که مبتلا به زیادی چربی خون از نوع IIb بوده (بدون علائم یا سابقه بیماری عروق کرونر) و به درمان از طریق کنترل رژیم غذایی، ورزش، کاهش وزن و دارو درمانی به تنهایی پاسخ نداده و دارای سطح پائین کلسترول  HDL، سطح بالای کلسترول LDL و تری گلیسرید هستند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

جم فیبروزیل از غلظت پلاسمایی تری گلیسرید (VLDL) کاسته و غلظت پلاسماییHDL  را افزایش می دهد. اگر چه این دارو ممکن است میزان کلسترول تام و لیپوپروتئین با دانسیته کم (LDL)را اندکی کاهش دهد، ولی مصرف آن در بیماران با تری گلیسرید بالا همراه با زیادی چربی خون نوع  IV،اغلب منجر به افزایش قابل توجه مقدار LDL می شود. این دارو ممکن است باعث مهار لیپولیز محیطی، کاهش برداشت کبدی اسیدهای چرب آزاد و کاهش ساخت گلیسریدهای کبدی، مهار ساخت آپولیپوپروتئین B که حامل VLDL است و افزایش کلیرانس و در نتیجه کاهش ساخت VLDL گردد.

فارماکوکینتیک

این دارو از مجرای گوارش بخوبی جذب می شود. متابولیسم جم فیبروزیل کبدی است. نیمه عمر دارو پس از مصرف مقدا ر واحد، 1.5 ساعت و پس از مصرف مقادیر متعدد 1.3 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت، 1 - 2 ساعت است. اثر این دارو در کاهش غلظت VLDL  پلاسما، پس از 2 - 5 روز شروع می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر کاهش غلظتVLDL  پلاسما 4 هفته است. دفع دارو عمدتاً از کلیه است.

عوارض جانبی

اختلالات گوارشی، بثورات جلدی، درماتیت، خارش، کهیر، ضعف جنسی، سردرد، سرگیجه، تاری دید، یرقان انسدادی، آنژیوادم، خیز حنجره، فیبریلاسیون دهلیزی، التهاب لوزالمعده، میاستنی گراو، رابدومیولیز، دردناک شدن اندام های التهابی، میالژی همراه با افزایش در کراتین کیناز با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماران مبتلا به سیروز صفراوی اولیه نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه و کبد باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. تعیین غلظت کلسترول وتری گلیسرید، شمارش کامل سلولهای خون و آزمون های کار کبد، قبل از شروع درمان درازمدت ضروری است.
  3. اگر پس از سه ماه درمان، پاسخ کافی بدست نیاید یا نتایج حاصل از آزمون های کار کبد، افزایش یا اختلال قابل توجهی را نشان دهند یا در صورت تشخیص سنگ های صفراوی و تشخیص یا حدس ایجاد میوزیت، مصرف جم فیبروزیل باید قطع شود. در این موارد، توصیه می شود به منظور کاهش چربی خون از یک رژیم غذایی مناسب استفاده شود تا وضعیت بیمار تثبیت شود.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان داروهای ضد انعقاد خوراکی با جم فیبروزیل ممکن است اثر ضد انعقادی این داروها را به طور قابل توجهی افزایش دهد.مصرف همزمان لوواستاتین با جم فیبروزیل ممکن است با افزایش خطر رابدومیولیز، افزایش قابل توجه در غلظت کراتین کیناز و وجود میوگلوبین در ادرار که منجر به نارسایی حاد کلیه می شود، همراه باشد.

نکات قابل توصیه
  1. رعایت رژیم غذایی مناسب، بر درمان با دارو ارجحیت دارد.
  2. قبل از قطع مصرف دارو، تماس با پزشک ضروری است، زیرا غلظت چربی خون ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
  3. این دارو را نباید کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نمود.
  4. دوره درمان با دارو باید کامل شود.
  5. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در اینصورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
  6. طی درمان با این دارو، مراجعه منظم به پزشک ضروری است.
مقدار مصرف

در بزرگسالان 1.2 g/day  در دو مقدار منقسم، 30 دقیقه قبل از صبحانه و شام مصرف می شود.

فرم های دارویی

Capsule: 300 mg

Tablet: 450 mg