گرانیسترون

موارد مصرف

این دارو برای پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

نیمه عمر دارو در افراد سالم 3 – 4 ساعت و در بیماران مبتلا به سرطان 9 - 12 ساعت می باشد. این دارو از راه ادرار دفع می شود. این دارو به میزان 0.65 درصد به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.

عوارض جانبی

سردرد، یبوست، اسهال، درد شکمی، ضعف عضلانی شدید، تب، لرز، آریتمی، درد سینه، افزایش فشار خون، بیخوابی، خواب آلودگی، افزایش آنزیم های کبدی AST و ALT، کاهش گلبول های سفید و پلاکت ها با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت مفرط و در کودکان کمتر از 2 سال نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در افراد مبتلا به بیماری کبدی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در طول مصرف این دارو، دفعات و شدت تهوع و استفراغ و انجام آزمون های کبدی ضروری است.
تداخل های دارویی

کلیرانس و نیمه عمر این دارو در صورت مصرف همزمان با داروهای تحریک کننده p450 کبدی و مهارکننده های آنزیم های کبدی تغییر می کند.

نکات قابل توصیه
  1. محلول دارو باید بلافاصله قبا از تزریق آماده شود.
  2. از اضافه نمودن سایر داروها به محلول این دارو باید خودداری شود.
مقدار مصرف

خوراکی بزرگسالان:

مقدار 2 میلی گرم طی 24 ساعت یا 3 میلی گرم بصورت مقدار واحد و حداکثر تا یکساعت قبل از شیمی درمانی یا 1 میلی گرم یکساعت قبل از شیمی درمانی و 1 میلی گرم 12 ساعت پس از شیمی درمانی مصرف می شود.

 

تزریقی بزرگسالان:

مقدار 10 - 20 mcg/kg نیم تا یکساعت قبل از شیمی درمانی از راه وریدی تزریق می شود. در صورت نیاز این مقدار 2 - 3 نوبت تکرار می شود. شکل رقیق نشده دارو طی 30 ثانیه و محلول رقیق شده آن در محلول دکستروز 5% یا کلرور سدیم استریل تزریقی، طی5 دقیقه از راه وریدی تزریق می شود. انفوزیون دارو 20 - 30 دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی خاتمه یابد.

فرم های دارویی

Tablet: 1 mg (as HCl) Injection: 1 mg/1 ml, 3 mg/3 ml (as HCl)