هماتروپین

موارد مصرف

هماتروپین برای اندازه گیری میزان خطای انکساری، درمان التهاب عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه، کمک بینائی در موارد حباب های محوری عدسی و نیز گشاد کردن مردمک قبل یا بعد از عمل جراحی بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو با مسدود کردن گیرنده های موسکارینی در عضله اسفنکتر عنبیه و عضله تطابق دهنده جسم مژگانی، مانع از انقباض آنها توسط استیل کولین می شود و در نتیجه موجب گشاد شدن مردمک و فلج تطابق می گردد.

فارماکوکینتیک

این دارو بسهولت از ملتحمه چشم جذب و سریعاً در بدن توزیع می شود. مدت اثر آن از آتروپین کوتاه تر بوده و اثر فلج کنندگی جسم مژگانی و گشاد کنندگی مردمک چشم آن ممکن است برای 24 - 72  ساعت پس از تجویز دارو باقی بماند.

عوارض جانبی

بر افروختگی و خشکی پوست همراه با دانه های جلدی در کودکان، از عوارض این دارو می باشد. علاوه بر این، مصرف طولانی مدت هماتروپین ممکن است موجب بروز التهاب موضعی، احتقان عروقی، خیز، درماتیت تماسی، اگزودا و ورم ملتحمه آلرژیک شود.

موارد منع مصرف

این دارو نزد مبتلایان به گلوکوم اولیه یا مستعد به آن، گلوکوم با زاویه تند اتاق قدامی و همچنین حساسیت به دارو نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. طول اثر این دارو ممکن است طولانی شود.
  2. این دارو با گشاد کردن مردمک چشم، ممکن است زمینه بروز گلوکوم با زاویه بسته، به خصوص در افراد مسن را تسریع کند.
  3. این دارو در بیمارانی که فشار داخل چشم آنها بالاست، باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
  4. افراد دارای چشم های قهو ه ای یا میشی، به اثر گشادکننده مردمک این دارو مقاوم هستند. باید احتیاط نمود که در این افراد دارو بیش از حد تجویز نشود.
تداخل های دارویی
  • هماتروپین ممکن است اثرات ضد گلوکوم و اثرات تنگ کننده مردمک داروهای آنتی کولین استراز چشمی یا پیلوکارپین را خنثی نماید.
  • تجویز همزمان این دارو با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، داروهای ضد پارکینسون، کینیدین، فنوتیازین ها، مپریدین، آمانتادین، دیسوپیرامید و برخی آنتی هیستامین ها موجب تشدید عوارض ناشی از انسداد سیستم عصبی کولینرژیک می گردد.
نکات قابل توصیه
  1. تا 2 ساعت پس از گشاد شدن مردمک چشم توسط این دارو باید از رانندگی خودداری کرد.
  2. در صورت بروز تاری دید و افزایش حساسیت چشم ها بیش از 3 روز، باید مصرف دارو قطع و به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

یک قطره در چشم چکانده می شود. در صورت لزوم می توان در فواصل 5 دقیقه ای تا چند بار تجویز دارو را تکرار نمود.

فرم های دارویی

Ophthalmic Drops: 2%