هیدروکورتیزون

موارد مصرف

هیدروکورتیزون در درمان علامتی اختلالات ناشی از آلرژی و یا التهابی پوست نظیر اگزما، درماتیت ها، زخم قنداق بچه و نیش حشرات بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های اختصاصی خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپکس دارو - گیرنده وارد هسته سلول می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA، موجب تحریک روند رونویسی mRNA و بدنبال آن ساخت آنزیم های مهاری می گردد که گمان می رود مسئول ایجاد اثرات مهاری ضد التهابی می باشند.

فارماکوکینتیک

متابولیسم این دارو عمدتاً در خود پوست صورت می گیرد. بدنبال جذب سیستمیک، در کبد نیز متابولیزه می شود. نیمه عمر هیدروکورتیزون آزاد حدود 2 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

در صورت جذب سیستمیک هیدروکوتیزون عوارضی نظیر سندرم کوشینگ، افزایش قند خون، وجود قند در ادرار و در دراز مدت تضعیف محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - فوق کلیه محتمل می باشد. بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت پوستی، درماتیت پری اورال، اختلالات التهابی در ناحیه صورت بویژه در خانم ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف
  • این دارو در ضایعات پوستی درمان نشده باکتریایی، قارچی یا ویروسی، بیماری روزاسه (آکنه روزانه) و التهاب پوستی پری اورال، حالات التهابی زخم دار یا خارش دار نباید مصرف شود. تجویز این دارو برای درمان آکنه ولگاریس توصیه نمی شود (بخصوص کورتیکواستروئیدهای قوی منع مصرف دارند).
  • کورتیکواستروئیدهای قوی در کودکان زیر یک سال منع مصرف دارند.
هشدارها
  1. این دارو در اختلالات التهابی پوست شیرخواران از قبیل التهاب ناشی از ادرار سوختگی باید با احتیاط فراوان مصرف شده و درمان نباید بیش از 5 - 7 روز ادامه یابد.
  2. برای به حداقل رسانیدن عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای موضعی، لازم است دارو بصورت یک لایه نازک و فقط در نواحی مورد نیاز تا دو بار در روز استعمال شود.
  3. از مصرف طولانی مدت فرآورده بر روی پوست صورت باید اجتناب گردد.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف خودسرانه این دارو خودداری شود.
  2. از بکار بردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان به هیدروکورتیزون باید خودداری شود.
  3. از تماس دارو با چشم ها باید اجتناب شود.
  4. در صورتی که با گذشت دو هفته عارضه ای که برای آن هیدروکوتیزون تجویز شده، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه شود.
  5. قبل از شیردهی از استعمال این دارو بر روی بافت پستان باید خودداری شود.
مقدار مصرف

در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال، از پماد یا کرم دارو، 1 تا 2 بار در روز استفاده می شود.

فرم های دارویی

Ointment: 1%

Cream: 1%