هیدروکینون

موارد مصرف

هیدروکینون برای کاهش موقت زیادی رنگدانه پوست در مواردی مانند کک ومک، کلوآسما و ملاسما، لنتیگوی دوران پیری و سایر حالات زیادی ناخواسته رنگدانه ملانین مصرف می شود. بعلاوه، از این دارو برای کاهش زیادی رنگدانه پوست ناشی از حساسیت به نور همراه با التهاب ناشی از مصرف برخی از عطرها نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

هیدروکینون با مهار اکسیداسیون آنزیمی تیروزین توسط تیروزینیاز، به محصولات سیتوتوکسیک در ملانوسیت ها تبدیل می شود که اثر سمی بر ملانوسیت ها دارد. این دارو همچنین با مهار سایر روندهای متابولیکی ملانوسیت ها باعث مهار تشکیل ملانین و موجب بی رنگ شدن پوست می گردد.

عوارض جانبی

خشکی، التهاب خفیف جلدی، اریتم گذرا و حساس شدن پوست از جمله سوزش، گزش و درماتیت تماسی با مصرف دارو گزارش شده است.

هشدارها
  1. مصرف همزمان کرم های محافظ در برابر نور خورشید با این دارو ضروری می باشد. زیرا حتی مقادیر اندکی از نور خورشید نیز باعث باقی نگهداشتن فعالیت ملانوسیت ها می شود. لذا پوشانیدن ناحیه مورد نظر با لباس یا سایر روش ها در طول درمان توصیه نمی شود.
  2. این دارو نباید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مصرف شود.
  3. در صورت بروز خارش، تاول یا التهاب شدید مصرف دارو توصیه نمی شود.
  4. در صورت عدم مشاهده اثر روشن کنندگی رنگ پوست تا دو ماه، مصرف دارو باید قطع گردد.
  5. مصرف غلظت های زیاد یا طولانی مدت هیدروکینون ممکن است باعث افزایش رنگدانه سازی بویژه در نواحی از پوست شود که در معرض نور خورشید قرار می گیرند.
نکات قابل توصیه
  1. این دارو برای مصرف خارجی است و از تماس آن باچشم ها باید اجتناب شود.
  2. محافظت در برابر نور خورشید در طول درمان ضروری می باشد.
  3. این دارو روی پوست ملتهب یا صدمه دیده نباید مصرف شود.
  4. در صورت بروز تحریک پوست یا بثورات جلدی مصرف دارو قطع و باید به پزشک اطلاع داده شود.
  5. برای بروز اثر درمانی ممکن است چندین هفته زمان لازم باشد. اثر دارو بمدت 2 - 6 ماه پس از قطع درمان نیز باقی می ماند. معهذا در صورت عدم بهبودی پس از دو ماه، درمان باید قطع شود.
مقدار مصرف

برای بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از 12 سال، لایه ناز کی از کرم یا لوسیون دو بار در روز (صبح و شب) بر ناحیه مورد نظر مالیده می شود. پس از دستیابی به پاسخ مناسب، مصرف دارو فقط برحسب نیاز و برای حفظ بیرنگی حاصل از درمان ادامه یابد.

فرم های دارویی

Cream: 2%, 4%