اینترفرون بتا 1 آ

موارد مصرف

این فرآورده برای درمان اشکال عود کننده مولتیپل اسکلروزیس و کاهش میزان ناتوانائی فیزیکی و کاهش تشدید بیماری مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اینترفرون beta - 1a گلیکوپروتئینی با 166  اسیدآمینه می باشد که از نظر توالی اسیدآمینه ها با اینترفرون انسانی یکسان است. اینترفرون - بتا دارای خواص ضد ویروس، ضد تکثیر و تنظیم کننده ایمنی می باشد. مکانیسم عمل آن در بیماری مولتیپل اسکلروزیس کاملاً مشخص نیست. اثبات شده است که اینترفرون با اتصال به گیرنده های خودش در سطح سلول بیان یک سری از محصولات ژنی را باعث می شوند. اعتقاد بر این است که این محصولات میانجی های اعمال بیولوژیک اینترفرون - بتا می باشند.

فارماکوکینتیک

متعاقب تزریق مقدار 15 - 75 میکروگرم تولید مارکرهای پاسخ بیولوژیک (مثل نئوپترین و B2- میکروگلوبولین) تحریک می شوند. سطوح این مارکرها در طی 12 ساعت بعد از تجویز به حداکثر میزان خود می رسد و برای حداقل 4 روز بالا باقی می ماند. حداکثر پاسخ بیولوژیک 48 ساعت بعد از تجویز مشاهده خواهد شد. نیمه عمر این دارو 10 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

سردرد، تب، علائم شبه آنفلونزا، عفونت مجاری تنفسی، کم خونی، درد مفاصل و عضلات، اسهال و تهوع از عوارض جانبی عمده این دارو می باشند.

موارد منع مصرف

حساسیت مفرط به دارو، آلبومین انسانی یا هر یک از اجزاء فرآورده از مواد منع مصرف این فرآورده می باشد.

هشدارها
  1. تاثیر و بی ضرری این دارو در درمان مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده مزمن اثبات نشده است.
  2. به دلیل احتمال افزایش افسردگی و خودکشی، در بیماران مبتلا به افسردگی باید با احتیاط مصرف شود. اگر در بیماری افسردگی بیشتر شد، باید به قطع درمان توجه داشت.
  3. در بیماران مبتلا به تشنج و برای بیماران قلبی این دارو باید با احتیاط مصرف شود.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان این فرآورده با داروهای کاهنده فعالیت مغز استخوان و پرتودرمانی باعث کاهش شدید فعالیت مغز استخوان می شود.

نکات قابل توصیه
  1. این فرآورده باید در دمای 2 - 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود. در صورت عدم وجود یخچال، اینترفرون beta-1a  را برای مدت 30 روز می توان در درجه حرارت 25  درجه سانتیگراد نگهداری نمود. در صورت آماده سازی هر چه سریعتر و درعرض  6  ساعت (نگهداری در دمای 2 - 8  درجه سانتیگراد) مصرف شود.
  2. قبل از شروع درمان و همچنین با فواصلی در حین درمان انجام آزمایشات ذیل توصیه می شود: هموگلوبین، شمارش کامل و تمایزی گلبول سفید، شمارش پلاکت ها و آزمایشات بیوشیمیائی خون مثل آزمون های فعالیت کبد.
  3. احتمال بروز علائم شبه آنفلونزا وجود دارد. این علائم شامل تب، لرز، درد عضلانی، تعریق می باشند.
  4. ممکن است حساسیت به نور در بیمار ایجاد شود. لازم است اقدامات حفاظتی در این مورد به عمل آید.
مقدار مصرف

درمان مولتیپل اسکلروزیس :

1.1 میلی لیتر از محلول رقیق کننده را باید به اینترفرون beta - 1a افزود و به آرامی چرخاند تا فرآورده به طور کامل حل شود.  برای درمان مولتیپل اسکلروزیس باید مقدار 30 میکروگرم هر هفته یک بار داخل عضلانی تزریق شود.

فرم های دارویی

 Powder for injection: 33 mcg (6.6 million IU)