ایزوکاربوکسازید

موارد مصرف

این دارو در درمان افسردگی شدید که به سایر داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

ایزوکربوکسازید آنزیم مونوآمین اکسیداز را بطور غیرقابل برگشت مهار می کند. کاهش فعالیت این آنزیم موجب افزایش غلظت ناقل های عصبی در محل ذخیره آنها و دستگاه عصبی مرکزی می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب می شود. متابولیسم آن کبدی است و اثر آن 7 - 10 روز پس از مصرف شروع می شود. این دارو از راه کلیه دفع می شود. پس از قطع مصرف دارو، حداقل 10 روز فعالیت آنزیم MAO به صورت کاهش یافته باقی خواهد ماند.

عوارض جانبی

کاهش فشار خون در حالت ایستاده، اسهال، خیز محیطی، تحریک سیستم سمپاتیک، خواب آلودگی، اثرات آنتی کولینرژیک، تاری دید، تحریکCNS ، کاهش توانایی جنسی، سرگیجه، سردرد خفیف، افزایش اشتها و وزن، افزایش تعریق، تهوع، لرزش و ضعف، یبوست و خشکی دهان با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در موارد نارسایی کبدی، فئوکروموسیتوم، الکلیسم حاد، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی شدید کلیه نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: آریتمی قلبی، بیماری قلبی - عروقی، سردرد شدید یا مکرر، عیب کار کبد و کلیه، زیادی فشار خون، اسکیزوفرنی، تمایل به خودکشی و بیمارانی که تحت عمل سمپاتکتومی قرار گرفته اند.
 2. در طول درمان با این دارو، فشار خون بیمار باید کنترل شود.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف  CNSممکن است سبب تشدید اثرات مضعف CNS شود.
 • مصرف همزمان داروهای بیحس کننده موضعی حاوی اپی نفرین با این دارو، ممکن است منجر به افزایش شدید فشار خون شود.
 • مصرف همزمان داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و ترازودون با این دارو موجب بروز سندرم سروتونین (سندرم ترشح بیش از حد سروتونین که کشنده می باشد) می شود.
 • اثرات کاهنده قند خون داروهای خوراکی پائین آورنده قند خون و انسولین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.
 • مصرف همزمان این دارو با مقادیر بیش از حد کافئین ممکن است سبب بروز آریتمی شدید قلبی و افزایش بیش از حد فشار خون شود.
 • مصرف همزمان کاربامازپین، ماپروتیلین و سایر مهار کننده های MAOاز جمله فورازولیدون، سلژیلین و پروکاربازین با این دارو ممکن است منجر به بحران زیادی فشار خون، تشنج و حتی مرگ شود.
 • مصرف همزمان دکسترومتورفان با این دارو ممکن است سبب بروز هیجان و زیادی فشار خون شود.
 • اثرات محرک CNS متیل فنیدات در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.
 • مصرف همزمان گوانتیدین و رزرپین با این دارو ممکن است منجر به بروز زیادی متوسط تا شدید فشار خون شود.
 • مصرف همزمان لوودوپا با این دارو توصیه نمی شود. تحریک پذیری، سردرد، افزایش فشار خون و توهم با مصرف همزمان متیل دوپا با این دارو گزارش شده است.
 • مصرف همزمان این دارو با پتیدین و احتمالاً سایر داروهای ضد درد اوپیوئید ممکن است موجب تحریک شدید، تعریق، سفتی عضلانی و افزایش شدید فشار خون شود. از طرف دیگر ممکن است اثرات مضعف CNS اوپیوئیدها منجر به تشدید عوارض مضعف CNS این دارو شود.
 • داروهای مقلد سمپاتیک در صورتی که در بیماران تحت درمان با این دارو مصرف شوند ممکن است باعث تحریک شدید قلبی و انقباض عروقی محیطی شوند.
 • در حین مصرف این دارو وتا 14 روز پس از قطع مصرف آن از مصرف غذاهای حاوی تیرامین (مانند پنیر کهنه و یا محصولات تخمیری) باید خودداری نمود.
نکات قابل توصیه
 1. برای بروز اثرات درمانی این دارو حداقل 3 هفته وقت لازم است.
 2. مصرف این دارو باید دقیقاً مطابق دستور پزشک باشد.
 3. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 4. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تا زمان مصرف نوبت بعدی کمتر از 2 ساعت باقی مانده باشد. از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی نیز باید خودداری شود و دارو مطابق رژیم درمانی باید مصرف گردد.
 5. از مصرف غذاهای حاوی تیرامین، نوشابه های حاوی کافئین و فرآورده های حاوی الکل و داروهای ضد سرفه، بدون مشورت با پزشک باید خودداری گردد.
 6. در صورت بروز علائم بحران زیادی فشار خون باید بلافاصله به بیمارستان و یا به پزشک مراجعه شود.
 7. به دلیل احتمال بروز سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته، باید احتیاط نمود.
 8. در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، باید پزشک از مصرف دارو مطلع شود.
 9. به دلیل بروز سرگیجه یا تاری دید، هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
 10. بیماران مبتلا به آنژین، بدون مشورت با پزشک نباید فعالیت های بدنی خود را افزایش دهند.
 11. بسیاری از احتیاطات و هشدارها و همچنین تداخل های دارویی و نیز تداخل با مواد غذایی حتی تا 14 روز پس از قطع مصرف دارو ممکن است کماکان مطرح باشند. بنابراین تا 14 روز پس از قطع مصرف این دارو باید احتیاط نمود.
 12. از مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای ضد افسردگی باید پرهیز شود و سایر داروهای ضد افسردگی باید حداقل 2 هفته پس از قطع مصرف این دارو تجویز شوند.
 13. قطع مصرف این دارو باید بصورت تدریجی و با نظر پزشک انجام گیرد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد افسردگی، ابتدا 10 میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود و سپس در صورت تحمل بیمار، مقدار مصرف هر 2 - 4 روز تا حداکثر 40 mg/day تا پایان هفته اول درمان افزایش می یابد. به عنوان مقدار نگهدارنده، کمترین مقدار موثر باید مصرف شود.

فرم های دارویی

Tablet: 10 mg