ایزوترتینوئین

موارد مصرف

ایزوترتینوئین رتینوئیدی است که برای درمان سیستمیک  نودولا و بثورات جلدی توده ای (conglobate acne) و بثورات جلدی شدید که به دوره های کامل درمانی عوامل ضد میکرب سیستمیک پاسخ نداده اند و یا بثورات جلدی همراه با مشکلات عصبی بکار می رود. علاوه بر این، دارو برای درمان بثورات جلدی خانم ها در دهه های سوم و چهارم زندگی که معمولاً نسبت به درمان با آنتی بیوتیک ها مقاوم می باشند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

ایزوترتینوئین اندازه غده چربی را کاهش داده و فعالیت آنها را مهار می کند و در نتیجه باعث کاهش ترشح سبوم می شود. به علاوه این دارو دارای اثرات ضد کراتینیزه ای و ضد التهابی نیز می باشد. ایزوترتینوئین یک ایزومر ترتینوئین است.

فارماکوکینتیک

دارو از مجرای گوارش به سرعت جذب می شود و در کبد و احتمالاً دیواره روده متابولیزه می گردد. نیمه عمر ایزوترتینوئین و متابولیت اصلی آن 10 - 20  ساعت است. زمان لازم برای کسب حداکثر غلظت پلاسمایی حدود 3 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

ایزوترتینوئین ممکن است باعث بروزعوارض عدیده ای همچون خشکی شدید پوست یا غشاء مخاطی، سوزش، خارش یا سایر علائم التهابی چشم، خونریزی از بینی، پوسته پوسته شدن، سرخی، سوزش، درد و سایر علایم التهاب لب ها، افسردگی ذهنی، عفونت پوستی، بثورات جلدی و درد مفاصل شود.

موارد منع مصرف

دارو در درمان بارداری و شیردهی، موارد نقص عملکرد کبدی یا کلیوی، افزایش ویتامین A و افزایش چربی خون نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. ایزوترتینوئین یک داروی سمی است و فقط باید توسط متخصص پوست یا زیر نظر او تجویز گردد. این دارو برای مدت حداقل 16 هفته مصرف شده و معمولاً تکرار دوره لازم نمی باشد.
 2. دارو تراتوژن است و حداقل یکماه قبل از شروع درمان، طی درمان و تا حداقل یکماه پس از درمان، بارداری نباید صورت گیرد.
 3. طی دوران درمان و حداقل تا یک ماه پس از پایان درمان از اهداء خون باید اجتناب شود.
 4. عملکرد کبدی و میزان چربی های پلاسما در ابتدا و یکماه پس از شروع درمان و سپس هر سه ماه یک بار باید ارزیابی گردند.
 5. از مصرف تتراسیکلین، مقادیر زیاد ویتامین A (بیشتر از 4 - 5 هزار واحد در روز) و کراتولیتیک ها طی دوره درمان با دارو باید خودداری شود.
 6. گلوکز خون در افراد دیابتیک و همچنین مبتلا به کراتیت (به ویژه در افراد مبتلا به سندرم چشم خشک) باید ارزیابی شود.
تداخل های دارویی
 • ایزوترتینوئین احتمالاً غلظت پلاسمایی کاربامازپین را کاهش می دهد.
 • مصرف همزمان ایزوترتینوئین و تتراسیکلین ممکن است احتمال بالا رفتن فشار خون داخل جمجمه ای را افزایش دهد.
نکات قابل توصیه
 1. در صورت احتمال بارداری، مصرف دارو باید قطع شده و باید به پزشک مراجعه شود.
 2. از مصرف همزمان ویتامین A یا سایر مکمل های حاوی ویتامین A، مگر در صورت تجویز پزشک، باید خودداری گردد.
 3. در صورت کاهش ناگهانی بینایی در شب، از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به بینایی دقیق دارند، باید اجتناب شده و به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

ابتدا مقدار  500 mcg/kg در روز (در یک یا دو مقدار منقسم) همراه با غذا به مدت 4 هفته تجویز می شود. در صورت حصول پاسخ مناسب مصرف دارو برای 8 - 12 هفته ادامه می یابد. در صورت حصول پاسخ ضعیف، تجویز دارو تا حد 1 mg/kg/day برای8 - 12  هفته ادامه می یابد. در صورت عدم تحمل، مقدار مصرف دارو به  100 - 200 mcg/kg/day کاهش یابد.

فرم های دارویی

Capsule: 20 mg