لاکتولوز

موارد مصرف

لاکتولوز به عنوان ملین هیپراسموتیک، دفع مدفوع را آسان می کند. این دارو برای کاهش آمونیاک خون نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر

لاکتولوز در روده توسط باکتری های طبیعی روده به اسیدلاکتیک، اسید فرمیک و اسید استیک تبدیل می شود و فشار هیپراسموتیک ایجاد می کند. این عمل باعث جذب آب و افزایش حجم محتوای روده و در نتیجه افزایش حرکات پریستالتیک روده می شود.

فارماکوکینتیک

زمان شروع اثر این دارو در حدود 24 - 48 ساعت می باشد (دارو جذب سیستمیک نمی شود).

عوارض جانبی

عوارض جانبی لاکتولوز کم و شامل کرامپ، اسهال، ایجاد گاز و افزایش تشنگی می باشد.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود آپاندیسیت یا نشانه های آن، خونریزی رکتوم با علت نامشخص، انسداد روده و نیز در زیادی گالاکتوز خون نباید مصرف شود.

تداخل های دارویی

مصرف طولانی مدت آن ممکن است به دلیل افزایش دفع باعث افزایش دفع املاح پتاسیم شده و اثر مدرهای نگهدارنده پتاسیم را کاهش دهد.

نکات قابل توصیه
  1. برای بهبود طعم لاکتولوز بهتر است این دارو با شیر یا آب میوه مصرف شود.
  2. در صورت وجود علائم آپاندیسیت و تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها، از مصرف لاکتولوز باید خودداری شود.
  3. استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند منجر به وابستگی به این دارو گردد. به طور کلی از مصرف ملین ها به مدت بیش از یک هفته (بدون مشورت پزشک) باید خودداری کرد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ملین، 10 - 20 g/day مصرف می شود که در صورت نیاز، این مقدار تا40 g/day  افزایش داده می شود. به عنوان کاهنده آمونیاک خون 20 - 30 g/day مصرف می شود. مقدار مصرف را می توان هر روز یا یک روز در میان برای ایجاد 2 - 3 بار اجابت مزاج در روز تنظیم نمود.

 

کودکان:

مقدار مصرف لاکتولوز (به صورت شربت) در کودکان 2.5 – 5 سال 6 g/day و در کودکان 6 – 12 سال 5 - 10 g/day و در کودکان 6 - 12 سال 10 - 20 g/day می باشد.

فرم های دارویی

Syrup: 10 g/15 ml