لتروزول

موارد مصرف

این دارو در درمان سرطان پیشرفته یا پیشرفته موضعی سینه در زنان بعد از یائسگی استفاده می شود. همچنین ممکن است به عنوان درمان Neoadjuvant در بیماری  receptor positive -   Localised hormone به کار رود.

مکانیسم اثر

این دارو مهار کننده انتخابی غیر استروئیدی سیستم آروماتاز (استروژن سینتتاز) می باشد.

فارماکوکینتیک

دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و به طور کامل از دستگاه گوارش جذب می شود. اکثر مقدار مصرف خوراکی دارو به آهستگی به متابولیت غیرفعال کاربینول متابولیزه می شود که سپس به صورت گلوکورونید در ادرار دفع می شود.

عوارض جانبی

درد در ناحیه قفسه سینه، کاهش فشار خون، ادم محیطی، کاهش اشتها، خستگی، سردرد، بی خوابی، خواب آلودگی، سرگیجه، آستنی، ضعف، بثورات جلدی، خارش، آلوپسی، تهوع، اسهال، استفراغ، یبوست، درد شکمی، بی اشتهایی، سوء هاضمه، عدم فعالیت جنسی، آتروفی اعضای تولید مثل در خانم ها، درد پستان، گرگرفتگی، افزایش وزن، افزایش کلسترول خون، کاهش وزن، تنگی نفس، سرفه، عفونت های ویروسی، درد عضلانی اسکلتی، آرترالژی و علائم شبیه انفلوآنزا با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت مفرط نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در بیماران با اختلال شدید کبدی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

تجویز همزمان این دارو با داروهای ضد بارداری خوراکی باعث تغییر اثربخشی آنها می شود. تجویز همزمان تاموکسیفن با این دارو باعث کاهش غلظت پلاسمایی لتروزول می شود.

نکات قابل توصیه
  1. دارو باید با معده خالی مصرف شود. در صورت بروز عوارض گوارشی، می توان دارو را با غذا مصرف نمود.
  2. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصر ف دارو، به محض بیاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.
  3. در صورت بروز عوارض جانبی به صورت مداوم یا غیر قابل تحمل، باید فورا به پزشک مراجعه نمود.
  4. برای سایر داروها یا مکمل های غذایی، باید با نظر پزشک مشورت نمود.
مقدار مصرف

مقدار مصرف معمول دارو 2.5 mg/day از راه خوراکی می باشد.

فرم های دارویی

Tablet: 2.5 mg