لوونورژسترول

موارد مصرف

لوونورژسترل برای جلوگیری از بارداری مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو با جلوگیری از ترشح گونادوتروپین ها از هیپوفیز قدامی، تخمک گذاری و بلوغ فولیکولی را مهار می کند. لوونورژسترل همچنین با افزایش چسبندگی مخاط گردن رحم و ایجاد تغییر در آندومتر مانع باروری و لانه گزینی می گردد.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود، در کبد متابولیزه شده و از راه ادرار دفع می شود. در شکل کاشتنی، آزاد شدن اولیه دارو از کپسول های کاشته شده در زیر جلد، به میزان 80 میکروگرم در 24 ساعت می باشد که طی 6 - 18 ماه به میزان تقریباً ثابت 30 میکروگرم در 24 ساعت رسیده و تا 5 سال در همین حد باقی می ماند.

عوارض جانبی

عوارض مهم دارو شامل نامنظم شدن قاعدگی، تهوع، استفراغ، سر درد، احساس ناراحتی در پستان، افسردگی، اختلالات پوستی، تغییرات وزن بدن، اولیگومنوره و منوراژی هستند.

موارد منع مصرف

در صورت بارداری، خونریزی با علت نامشخص واژن، بیماری عروقی، آدنومای کبدی، پورفیری، بعد از برداشتن مول هیداتی فرم ( تا زمانی که میزان گونادوتروپین های پلاسما و ادرار به حد طبیعی برگردد)، سرطان پستان و دستگاه تناسلی نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در صورت ابتلای بیمار به بیماری قلبی، سابقه بارداری نابجا، سندرم های سوء جذب، کیست های فعال تخمدانی، بیماری فعال کبدی، یرقان انسدادی عود کننده و یا سابقه یرقان در دوران بارداری دارو باید با احتیاط مصرف شود.
 2. دو تا سه سال پس از کاشتن کپسول های حاوی دارو در زیرجلد، اثر بخشی آن کاهش و احتمال آبستنی افزایش می یابد.
تداخل های دارویی
 • کاربامازپین، گریزئوفولوین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون و بخصوص ریفامپین با افزایش فعالیت آنزیم های کبدی متابولیسم لوونورژسترل را افزایش می دهند و موجب کاهش اثر بخشی آن می گردند.
 • لوونورژسترل نیز با مهار متابولیسم سیکلوسپورین موجب افزایش غلظت پلاسمایی آن می گردد.
نکات قابل توصیه
 1. در صورت مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، حتما ًباید از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
 2. با اینکه این فرآورده نسبت به قرص های ترکیبی، اثر بخشی کمتری در جلوگیری از بارداری دارد، اما در زنان میانسال، افراد سیگاری، افراد مبتلا به زیادی فشار خون، بیماری های دریچه ای قلب، دیابت یا میگرن سودمندتر از قرص های ترکیبی می باشند.
 3. در صورت استفاده قبلی از قرص های ترکیبی جلوگیری از بارداری، باید بلافاصله بعد از قطع مصرف فرآورده ترکیبی، مصرف لوونورژسترل شروع شود تا مانع بارداری شود.
 4. برای جلوگیری از بارداری پس از زایمان، سه هفته پس از زایمان باید مصرف این دارو شروع شود.
 5. قرصها باید هر روز در یک زمان معین مصرف شوند. در صورتی که مصرف یک قرص فراموش شد، به محض به یاد آوردن باید مصرف شود و قرص های بعدی طبق روال معمول مصرف شوند. اما اگر مصرف قرص بیشتر از 3 ساعت به تاخیر افتاد، علاوه بر خوردن قرص های بعدی، از آن روز به مدت یک هفته هنگام مقاربت از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
 6. استفراغ و اسهال شدید در جذب شکل خوراکی این دارو اختلال ایجاد می کنند و اثر بخشی آن را کاهش می دهند. به همین دلیل طی استفراغ و اسهال شدید و تا یک هفته پس از قطع آن هنگام مقاربت باید از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
 7. طی مصرف این دارو، فشار خون فرد باید بصورت ادواری کنترل شود.
 8. در مورد فرآورده های کاشتنی، 5 سال پس از کاشتن کپسول ها در زیرجلد، باید آنها را به روش جراحی ساده از زیرجلد برداشت.
مقدار مصرف

روزانه یک قرص بطور مداوم و از روز اول دوره قاعدگی مصرف می شود. فرم کاشتنی حاوی 6 کپسول است که در 5 روز اول دوره قاعدگی یا 21 روز پس از زایمان با روش های جراحی در زیرجلد کاشته می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 30 mcg

Implants: 6 x 36 mg