لیوتیرونین

موارد مصرف

لیوتیرونین برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و همچنین بررسی عملکرد غده تیروئید بکار می رود.

مکانیسم اثر

هورمون های تیروئیدی دارای دو اثر آنابولیک و کاتابولیک می باشند و در رشد و تکامل، خصوصاً تکامل سیستم عصبی کودکان نقش دارند.

فارماکوکینتیک

تقریباً 95 درصد دارو از راه خوراکی جذب می شود. مقادیر کمی از آن در کبد متابولیزه و در صفرا ترشح می شود. زمان رسیدن به حداکثر اثرات درمانی 48 - 72 ساعت است و پس از قطع دارو، اثر آن تا 72ساعت باقی می ماند.

عوارض جانبی

درد آنژینی، آریتمی قلبی، تپش قلب، کرامپ های عضلانی، تاکی کاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بیقراری، تحریک پذیری، بی خوابی، سردرد، گر گرفتگی، تعریق، کاهش وزن و ضعف عضلانی از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در تیروتوکسیکوز، سابقه پرکاری تیروئید، حساسیت به هورمون های تیروئیدی و بیماریهای قلبی - عروقی (آنژین صدری، آترواسکلروز، بیماری عروق کرونر، زیادی فشار خون بالا و انفارکتوس میوکارد) نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. در افراد مسن، بیماران قلبی - عروقی و بیماران مبتلابه دیابت باید با احتیاط تجویز شود.
  2. در بیماران دیابتی ممکن است به افزایش مقدار مصرف داروهای ضد دیابت نیاز باشد.
  3. در دوران بارداری ممکن است اندازه گیری تیروتروپین سرم برای تنظیم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
  4. بیماران مبتلا به میکزدم یا مبتلایان به کم کاری طولانی مدت تیروئید ممکن است به اثرات هورمون های تیروئیدی حساستر باشند.
تداخل های دارویی
  • در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد خوراکی، تنظیم مقدار مصرف آنها براساس زمان پروترومبین لازم است.
  • کلستیرامین سبب تاخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود، بنابراین بین تجویز دو دارو باید 4 - 5 ساعت فاصله باشد.
  • مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیک اثر دارو را زیاد می کند.
نکات قابل توصیه
  1. دارو به میزان تجویز شده و در زمان معینی از روز مصرف شود.
  2. هنگامی که اثر سریع یا قابل برگشت مورد نظر باشد و نیز اگر جذب گوارشی یا تبدیل محیطی T4 به T3 دچار اختلال شده باشد، این دارو بر لووتیروکسین ترجیح داده می شود. با این وجود تنظیم مقدار مصرف این دارو مشکل تر است و ممکن است عوارض قلبی ایجاد کند.
  3. اگر علائم پرکاری تیروئیدی رخ دهد، باید دارو به مدت 2 - 3 روز قطع شود و سپس مقدار کمتری از دارو شروع گردد.
مقدار مصرف

ابتدا 20 mcg/day که به تدریج تا 60 mcg/day در 2 - 3 مقدار منقسم افزایش می یابد، مصرف می گردد. افراد مسن باید مقدار اولیه را به میزان کمتری دریافت کنند و مقدار مصرف به تدریج افزایش داده شود.

فرم های دارویی

Tablet: 25 mcg