لوواستاتین

موارد مصرف

لوواستاتین در مبتلایان به افزایش کلسترول خون که به درمان با رعایت رژیم غذایی پاسخ کافی نمی دهند و برای کم کردن سرعت پیشرفت آترواسکلروز عروق کرونر در افرادی که بیماری عروق کرونر دارند و غلظت کلسترول پلاسمای آنها بالا باشد، تجویز می شود.

فارماکوکینتیک

لوواستاتین پس از هیدرولیز در دستگاه گوارش به شکل فعال در می آید. کمتر از نیمی از این دارو از راه خوراکی جذب می شود و در گذر اول از کبد به طور وسیع متابولیزه می گردد. قسمت عمده دارو از طریق صفرا و مقدار کمی هم از طریق ادرار دفع می شود. پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است. نیمه عمر دارو 3 ساعت می باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت2 - 4  ساعت می باشد.

عوارض جانبی

یبوست، نفخ، سر درد، تهوع، سوءهاضمه، درد شکم، اسهال، خستگی، بیخوابی، بثورات جلدی، رابدومیولیز، هپاتیت، افزایش غلظت کراتین فسفوکیناز و آنژیوادم از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری فعال کبدی زنان باردار و شیرده نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. در صورت انجام پیوند اندام همراه با مصرف داروهای کاهنده ایمنی و در صورت وجود کاهش فشار خون، عفونت حاد و شدید، اختلالات شدید الکترولیت یا غدد اندوکرین، حملات تشنجی غیرقابل کنترل، تروما یا جراحی مهم، مصرف دارو باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
  2. در طول مدت مصرف و تا یکماه بعد از قطع مصرف این دارو، بیماران زن نباید باردار شوند.
  3. در صورتی که غلظت خونی کراتین کیناز (CK)شدیدا افزایش پیدا کند یا در صورت بروز میوزیت در بیمار، مصرف دارو باید قطع شود.
  4. اندازه گیری غلظت کلسترول سرم (4 هفته پس از شروع درمان و در فواصل منظم در طول درمان )،کراتین کیناز سرم (در فواصل منظم) و انجام آزمون عملکرد کبد (قبل از شروع درمان، هر 6 هفته در طول 3 ماه اول درمان و هر 8 هفته در طول سال اول درمان و سپس هر 6 ماه) ضروری است.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان سیکلوسپورین، جم فیبروزیل و نیاسین با لوواستاتین خطر بروز نارسایی کلیوی حاد و رابدومیولیز را ممکن است افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
  1. بیمار باید آگاه باشد که در طول مدت مصرف این دارو، بروز هر گونه درد عضلانی را به پزشک خود اطلاع دهد.
  2. مصرف این دارو همراه با غذا (معمولاً شام) اثر بخشی بیشتری دارد.
  3. در صورت مشکوک بودن به بارداری، حتماً به پزشک باید اطلاع داده شود.
  4. قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
  5. در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی یا درمان اضطراری باید احتیاط شود.
  6. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در اینصورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

ابتدا20 mg/day  همراه با شام مصرف می شود و سپس مقدار مصرف هر چهار هفته براساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد. به عنوان نگهدارنده،20 - 80 mg/day  بصورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم همراه با غذا مصرف می شود. در مورد بیمارانی که همزمان از داروهای کاهنده ایمنی استفاده می کنند،توصیه می شود مصرف دارو با 10 mg/day  شروع شده و از 20 mg/day  تجاوز نکند.

فرم های دارویی

Tablet: 20 mg