هیدروکسید منیزیوم

موارد مصرف

این دارو را می توان به عنوان ضد اسید مصرف نمود. هیدروکسید منیزیم (و سولفات منیزیم) در درمان کوتاه مدت یبوست نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اثر ضد اسید این دارو همانند بقیه آنتی اسیدها ناشی از خنثی سازی اسید معده توسط دارو است، ولی نمی تواند اثر مستقیم روی تولید اسید معده داشته باشد. این دارو به عنوان مسهل یا جذب آب به داخل روده ناشی از فشار اسموتیک، حرکات دودی روده و دفع مدفوع را تسهیل می کند.

فارماکوکینتیک

هیدروکسید منیزیم یک ضد اسید سریع الاثر می باشد. 10 درصد منیزیم مصرف شده در دارو جذب می گردد. اثر این فرآورده به عنوان ملین 0.5 - 3 ساعت بعد از مصرف شروع می شود.

عوارض جانبی

با مصرف طولانی این فرآورده احتمال بروز اختلال الکترولیتی با علایم سرگیجه، منگی، ضربان نامنظم قلب، تغییرات خلقی و روانی، خستگی و ضعف وجود دارد. این اثرات در صورت وجود نارسایی کلیه، به دلیل تجمع منیزیم در بدن، تشدید می گردد. اسهال، تهوع و استفراغ از دیگر عوارض این دارو است.

موارد منع مصرف

در عیب شدید کار کلیه، ترکیبات حاوی منیزیم نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. ظرفیت خنثی سازی اسید این فرآورده کم می باشد.
  2. مصرف مکرر و زیاد به عنوان ضد اسید باعث بروز اثرات مسهلی این دارو می گردد.
  3. به دلیل اثر اسموتیک این دارو و جذب آب از خون، این دارو باید همراه با یک لیوان آب مصرف گردد.
  4. این دارو در کودکان باید با احتیاط مصرف گردد، زیرا احتمال افزایش منیزیم خون وجود دارد.
تداخل های دارویی

جذب بسیاری از داروها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است مختل شود. بنابراین باید از لحاظ مقدار مصرف و زمان مصرف این دارو، دقت بیشتری صورت گیرد. از جمله این داروها می توان به کینیدین، داروهای ضد انعقاد خوراکی، ترکیبات ضد دیسکینزی، داروهای ضد موسکارینی، سایمتیدین، گلیکوزیدهای دیژیتال، ایزونیازید، کتوکونازول، لوودوپا، متنامین، فنوتیازین ها، فسفات ها، سالیسیلات ها، پلی استیرن سولفونات، ویتامین D، تتراسیکلین ها و تیوگزانتین ها اشاره نمود.

نکات قابل توصیه
  1. مصرف این دارو در کودکان به عنوان ضد اسید در هر نوبت باید حداقل با نصف لیوان آب یا سایر مایعات همراه باشد.
  2. قبل از استفاده از سوسپانسیون بایستی شیشه دارو به خوبی تکان داده شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد اسید 5 - 15 میلی لیتر چهار بار در روز همراه با یک لیوان آب و به عنوان مسهل 30 - 60 میلی لیتر به صورت مقدار واحد همراه با یک لیوان آب یا سایر مایعات مصرف می گردد.

کودکان:

در کودکان تا 12 سال به عنوان ضد اسید 2.5 - 5 میلی لیتر حداکثر 4 بار در روز و به عنوان مسهل در کودکان تا یک سال 5 میلی لیتر و در کودکان 1 – 12 سال، مقدار 7.5 - 30 میلی لیتر به صورت مقدار واحد مصرف می گردد.

فرم های دارویی

 Suspension: 8%