واکسن سرخک

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی واکسن ها ضروری است.

 

این واکسن برای ایجاد ایمنی فعال برعلیه ویروس سرخک برای کودکان در سنین 12 - 15 ماهگی به کار می رود. واکسن MMR برای ایجاد مصونیت برعلیه سرخک، سرخجه و اوریون نسبت به هر کدام از این واکسن ها به تنهائی ترجیح داده می شود.

مکانیسم اثر

واکسن سرخک حاوی ویروس های زنده ضعیف شده Measles از سویه Enders’ attenuated Edmonston  (از کشت سلولی جنین جوجه) می باشد.

 

ایمنی زائی:

این واکسن بعد از 2 - 3 هفته در بیشتر از 97%  افراد واکسینه شده مصونیت ایجاد می کند و مصونیت حاصله برای مدت بیشتر از 13 سال باقی می ماند.

عوارض جانبی

واکنش های آنافیلاکتیک، تب ملایم(38.3°C – 39.4°C)  درجه سانتیگراد، سرفه، التهاب بینی و جوش های پوستی، التهاب، قرمزی، لنفادنوپاتی و سوزش در محل تزریق از عوارض جانبی این واکسن می باشند.

موارد منع مصرف

بارداری، حساسیت نسبت به یکی از اجزای واکسن (مثل تخم مرغ)، بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده سیستم ایمنی، ابتلا به سرطان های بدخیم مغز استخوان یا سیستم لنفاوی، نقص اولیه یا اکتسابی سیستم ایمنی. سل فعال درمان نشده، سابقه فامیلی نقص وراثتی یا مادرزادی ایمنی، بیماران HIV مثبت دارای علائم، ابتلا به نقص ایمنی سلولی، وجود اختلالات گاماگلوبولینی، بیماری حاد تنفسی و عفونت فعال همراه تب از موارد منع مصرف این واکسن می باشند.

هشدارها
  1. افراد با سابقه واکنش های آنافیلاکتیک ناشی از خوردن تخم مرغ، نباید واکسینه شوند.
  2. به زنان باردار تزریق نشود. زنان باید تا سه ماه بعد از واکسیناسیون از بارداری اجتناب نمایند. ابتلا به سرخک در دوران بارداری خطر بروز عوارض جنینی را افزایش می دهد.
  3. بیماران مبتلا به عفونت HIV ولی بدون علائم واضح بالینی تضعیف سیستم ایمنی را می توان واکسینه نمود. اگر چه احتمال دارد پاسخ ایمنی در این بیماران کمتر از افراد سالم باشد.
تداخل های دارویی

تا چند روز بعد از تزریق واکسن سرخک در بین بیماران آسمی، نتیجه مثبت کاذب در آزمایش متاکولین استنشاقی مشاهده شده است.

نکات قابل توصیه
  1. به والدین توصیه شود که بروز تب امکان دارد و آنها باید به منظور جلوگیری از تشنج ناشی از تب بالا اقدامات لازم را بعمل آورند.
  2. استفاده از واکسن سرخک در افراد با سن بیش از 12 ماه موثر و بی ضرر می باشد. کودکان با سن کمتر از 12 ماه به دلیل وجود پادتن های مادر در خون آنها ممکن است به خوبی پاسخ ندهند. کودکانی که در سن کمتر از 12  ماه واکسینه شده اند، باید دوباره بعد از 15 ماهگی واکسینه شوند.
  3. بهتر است این واکسن را یک ماه قبل یا بعد از دریافت سایر واکسن های ویروسی تجویز کرد.
  4. واکسن سرخک را باید در دمای 2 - 8 درجه سانتیگراد و به دور از نور نگهداری کرد. فقط باید از محلول همراه واکسن برای رقیق کردن استفاده کرد. واکسن را هرچه سریعتر بعد از آماده سازی باید مصرف کرد و در صورت عدم مصرف بعد از 8 ساعت، باید آن را دور ریخت.
مقدار مصرف

تمامی واکسن موجود در یک ویال 0.5  میلی لیتری را ترجیحاً باید در سن 15 ماهگی و در سطح بیرونی باز و زیرجلدی تزریق نمود. مقدار مصرف برای تمام سنین یکسان است.

فرم های دارویی

Injection