واکسن سرخک، سرخجه و اوریون

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی واکسن ها ضروری است.

 

این فرآورده برای ایمن سازی فعال همزمان برعلیه سرخک، سرخجه و اوریون در سنین بعد از 15 ماهگی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این فرآورده حاوی مجموع های از واکسن های سرخک، اوریون و سرخجه می باشد.

 

ایمنی زائی:

2 - 6 هفته بعد از تزریق در بیشتر از 97% افراد مصونیت موثری ایجاد می کند و مصونیت حاصله برای بیش از 11 سال (بدون هیچ کاهش محسوسی) باقی می ماند.

عوارض جانبی

از عوارض عمومی می توان تب، ناخوشی، گلو درد، سرفه، التهاب بینی، التهاب غدد پاراتیروئید، التهاب بیضه ها، تهوع، استفراغ، اسهال و واکنش های التهابی و آنافیلاکتیک را نام برد. عوارض موضعی نیز شامل سوزش، تورم و قرمزی در محل تزریق و لنفادنوپاتی موضعی می باشند.

موارد منع مصرف

بارداری، حساسیت نسبت به یکی از اجزای واکسن (مثل تخم مرغ)، بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده سیستم ایمنی، ابتلا به سرطان های بدخیم مغز استخوان یا سیستم لنفاوی، نقص اولیه یا اکتسابی ایمنی، سل فعال درمان نشده، سابقه فامیلی نقص وراثتی یا مادرزادی ایمنی، بیماران HIV مثبت دارای علائم ابتلا به نقص ایمنی سلولی، وجود اختلالات گاماگلوبولینمی، بیماری حاد تنفسی و عفونت فعال همراه تب از موارد منع مصرف این واکسن می باشند.

هشدارها

به تک نگارهای مربوط به واکسن سرخک، واکسن اوریون و واکسن سرخجه مراجعه شود.

تداخل های دارویی

به تک نگارهای مربوط به واکسن سرخک، واکسن اوریون و واکسن سرخجه مراجعه شود.

نکات قابل توصیه
  1. به تک نگارهای مربوط به واکسن سرخک، واکسن اوریون و واکسن سرخجه مراجعه شود.
  2. واکسن را باید در دمای 2 - 8 درجه سانتیگراد و به دور از نور نگهداری کرد. فقط از محلول همراه واکسن برای رقیق کردن آن باید استفاده نمود. واکسن را هر چه سریعتر بعد از آماده سازی باید مصرف کرد و در صورت عدم مصرف بعد از 5 ساعت، باید آن را دور ریخت.
مقدار مصرف

نیم میلی لیتر از واکسن را ترجیحاً در سن 15 ماهگی و از راه زیرجلدی و در سطح بیرونی باز و تزریق می شود. مقدار مصرف برای تمام سنین یکسان است. این فرآورده از راه داخل وریدی نباید تزریق شود (حداقل با فاصله 4 هفته). یک تزریق مجدد MMR یا سرخک به تنهائی نیز توصیه شده است.

فرم های دارویی

Powder for Injection