مفنامیک اسید

موارد مصرف

این دارو در درمان دردهای ملایم تا متوسط و قاعدگی دردناک به کار می رود.

فارماکوکینتیک

بعد از مصرف خوراکی به آهستگی جذب و حداکثر غلظت سرمی آن 2 - 3 ساعت پس از مصرف ایجاد می گردد. توسط کبد غیرفعال شده و نیمه عمر آن حدود 2 ساعت است و از راه ادرار و مدفوع دفع می گردد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و عوارض گوارشی شامل تهوع، اسهال (قطع مصرف دارو لازم است)، ناراحتی شکمی، خونریزی و زخم گاهگاهی بروز می نماید که با مصرف دارو همراه با غذا به حداقل می رسد. عوارض دیگر شامل واکنش های حساسیتی خصوصاً آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، سرگیجه، گیجی، اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش و نیز دفع خون در ادرار می باشند. کم خونی همولیتیک، کم خونی آپلاستیک و تشنج با مقادیر بالا ممکن است بروز نماید.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت سابقه وجود واکنش آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی یا پولیپ بینی همراه با اسپاسم برونش به علت مصرف آسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بیماری التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش (شامل بیماری Crohn، دیورتیکولیت، قرحه گوارشی، کولیت اولسراتیو)، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلال عملکرد انعقادی یا پلاکتها، عیب کار کلیه، استوماتیت، بیماران سالخورده (به علت عوارض کبدی و کلیوی)، بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می باشد و زیادی پروترومبین خون.

تداخل های دارویی
 • اثر کاهنده فشار خون مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، بوسیله مفنامیک اسید کاهش یافته، خطر نارسایی کلیوی و نیز افزایش پتاسیم خون احتمالاً افزایش می یابد.
 • خطر بروز تشنج با داروهای ضد میکروبی کینولون ها بوسیله این دارورا افزایش می یابد.
 • کورتیکواستروئیدها خطر بروز عوارض گوارشی از جمله خونریزی را بوسیله این دارو افزایش می دهند.
 • سمیت کلیوی سیکلوسپورین بوسیله مفنامیک اسید افزایش می یابد.
 • دفع لیتیم و احتمالاً متوترکسات بوسیله این دارو کاهش یافته، احتمال بروز سمیت بوسیله این داروها به همراه یکدیگر وجود دارد.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود. مصرف بیش از 7 روز نیز توصیه نمی شود، مگر اینکه مطابق دستور پزشک باشد.
 2. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز باشد، در صورت به یادآوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
 3. دارو بهتراست همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.
 4. مراجعه منظم به پزشک در طول مصرف دراز مدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می شود.
 5. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.
 6. در صورت مشاهده علائم شبه انفلوآنزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی، باید به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد درد در قاعدگی دردناک، ابتدا500  میلی گرم و سپس 250 میلی گرم هر 6 ساعت برحسب نیاز مصرف می شود.

کودکان:

مقدار مصرف در کودکان بزرگتر از 14 سال، مشابه بزرگسالان است.

فرم های دارویی

Capsule: 250 mg