مژسترول

موارد مصرف

مژسترول در درمان سرطان پستان و آندومتر، بی اشتهایی، کاشکسی و کاهش شدید وزن و نیز سرطان پیشرفته پروستات مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو موجب تحریک ساخته شدن پروتئین های خاص در هسته سلول می شود. همچنین با افزایش اشتها و اثرات متابولیک خود موجب افزایش وزن می گردد.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. مژسترول در کبد متابولیزه و از طریق ادرار دفع می گردد.

عوارض جانبی

آکنه، کهیر، احتباس مایعات، تغییر وزن، اختلال گوارشی، تغییر میل جنسی، احساس ناراحتی در پستان، علائم شبیه سندرم پیش از قاعدگی، دوره قاعدگی نامنظم، افسردگی، بیخوابی، خواب آلودگی، طاسی، پرمویی و واکنش های شبه آنافیلاکسی از عوارض مهم این دارو می باشند.

موارد منع مصرف

در مواردی مثل خونریزی با علت نامشخص واژن، نارسایی کبدی یا بیماری فعال کبدی، بیماری عروق شریانی، پورفیری، سرطان پستان یا اعضای تناسلی نباید مصرف شود.

هشدارها

در مبتلایان به فشار خون بالا و بیماری قلبی یا کلیوی باید با احتیاط مصرف شود.

تداخل های دارویی

ریفامپین موجب افزایش متابولیسم کبدی مژسترول می شود. مژسترول متابولیسم سیکلوسپورین را مهار می کند و موجب افزایش غلظت پلاسمایی آن می شود. داروهایی مانند کاربامازپین، فنوباربیتال و فنی توئین نیز با افزایش سرعت متابولیسم کبدی مژسترول، غلظت پلاسمایی و در نتیجه اثر بخشی آن را کاهش می دهند.

نکات قابل توصیه

در صورت مشکوک بودن به بارداری مصرف دارو باید قطع و به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

در سرطان پستان 160 mg/day به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم، در سرطان آندومتر 40 - 320 mg/day در مقادیر منقسم، در سرطان پیشرفته پروستات 120 mg/day به همراه روزانه 0.1 میلی گرم دی اتیل استیل بسترول و در بی اشتهایی و کاهش شدید وزن 800 mg/day در ماه اول و سپس 400 - 800 mg/day به مدت سه ماه مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 15 mg, 20 mg, 40 mg