متیل ارگونوین

موارد مصرف

متیل ارگونوین به منظور پیشگیری و درمان خونریزی پس از زایمان یا سقط جنین به کار برده می شود. این دارو در درمان سقط ناقص نیز ممکن است بکار برده شود.

مکانیسم اثر

متیل ارگونوین عضله رحم را مستقیماً تحریک می کند. انقباض دیواره رحم و اطراف رگ های خونریزی دهنده در محل جفت سبب توقف خونریزی می شود. متیل ارگونوین شبیه دیگر آلکالوئیدهای ارگوت، با تحریک گیرند ه های سروتونین و آلفا آدرنرژیک سبب انقباض عروق سرخرگی می شود. اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین بیش از اثرات عروقی آن می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب خوراکی دارو سریع و به میزان 60 درصد و جذب عضلانی دارو 78 درصد می باشد. متابولیسم دارو کبدی بوده و دارای متابولیسم اولین عبور کبدی بالایی می باشد. پس از تجویز خوراکی، اثر دارو پس از 5 - 10 دقیقه شروع و به مدت 3 ساعت ادامه می یابد. در تزریق داخل عضلانی اثر پس از 2 - 5 دقیقه شروع و برای 3 ساعت باقی می ماند.  در تزریق داخل وریدی شروع اثر فوری و طول اثر 45 دقیقه می باشد. حذف دارو عمدتاً کلیوی است.

عوارض جانبی

آهسته شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه، واکنش های الرژیک، اسپاسم عروق محیطی، تهوع و استفراغ (خصوصاً پس از  تزریق داخل وریدی)، درد معده یا شکم، اسهال، سرگیجه، تعریق و وزوز گوش ازعوارض جانبی دارو می باشند.

موارد منع مصرف

این دارو در آنژین صدری ناپایدار،انفارکتوس میوکارد، بیماری های قلبی - عروقی، بیماری سرخرگ کرونر، سابقه بیماری های عروق مغزی و حملات ایسکمیک ناپایدار، اکلامپسی، پره اکلامپسی، سابقه افزایش شدید فشار خون، بیماری های انسدادی عروق محیطی و سندروم رینولد نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. دارو را قبل از زایمان یا خروج جفت نباید بکار برد.
  2. این دارو در اختلالات کبدی و کلیوی، کاهش کلسیم خون، تنگی دریچه میترال، شانت های دهلیزی – بطنی و عفونت، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با بیهوش کننده های عمومی خصوصاً هالوتان سبب افزایش انقباض عروق محیطی می شود. هالوتان با غلظت بالاتر از 1 درصد با اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین تداخل کرده و باعث تشدید خونریزی رحمی می شود.
  • مصرف همزمان این دارو با بروموکریپتین و دیگر آلکالوئیدهای ارگوت می تواند سبب افزایش فشار خون، افزایش احتمال سکته مغزی، تشنج و انفارکتوس میوکارد شود.
  • متیل ارگونوین سبب کاهش اثرات نیتروگلیسرین و سایر داروهای ضد آنژین می شود.
  • در ضمن این دارو اثر داروهای منقبض کننده عروق و افزایش دهنده فشار خون (مقلدهای سمپاتیک) را افزایش می دهد.
نکات قابل توصیه
  1. خطر ارگوتیسم و قانقاریا با مصرف طولانی مدت دارو وجود دارد.
  2. از آنجا که عفونت سبب افزایش حساسیت به دارو می شود، بروز هر نوع عفونت باید به پزشک اطلاع داده شود.
مقدار مصرف

خوراکی:

0.2 - 0.4 میلی گرم 2 - 4 بار در روز مصرف می شود که تا برطرف شدن خطر خونریزی ادامه می یابد. معمولاً مصرف دارو به مدت 48 ساعت کافی می باشد، ولی در برخی از بیماران (خصوصاً در درمان سقط ناقص) ممکن است مصرف دارو تا 7 روز ادامه یابد.

تزریقی:

مقدار مورد نیاز دارو از طریق تزریق داخل وریدی یا داخل عضلانی 0.2 میلی گرم می باشد که در صورت لزوم 2 - 4 ساعت بعد (تا 5 نوبت) قابل تکرار است.

فرم های دارویی

Injection: 0.2 mg/ml

Tablet: 0.125 mg