میدازولام

موارد مصرف

میدازولام یک بنزودیازپین کوتاه اثراست برای ایجاد تسکین و فراموشی قبل از عمل جراحی یا اعمال تشخیصی مثل اندوسکوپی و شبیه آن و یا در موقع القاء بیهوشی و همچنین برای ایجاد تسکین در بخش مراقبت های ویژه برای لوله گذاری داخل نای تجویزمی شود. این دارو همچنین برای تسکین و کاهش اضطراب و ایجاد فراموشی قبل از موارد خاص عملیات دندانپزشکی یا جراحی های کوچک نیز تجویز می شود.

مکانیسم اثر

این دارو یک بنزودیازپین کوتاه اثر است که با اثر برگیرنده های خاص بنزودیازپین موجب افزایش اثر مهاری گابا و کاهش تحریک پذیری سلول های عصبی می شود.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی این دارو از راه عضلانی 90 درصد و از راه خوراکی 36% است. این دارو در کبد متابولیزه و از طریق ادرار دفع می شود. نیمه عمر دفع آن حدود 2.5 ساعت است. نیمه عمر توزیع آن 15 دقیقه می باشد. پیوند دارو به پروتئین های پلاسما بسیار زیاد(%97) است.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، توهم و عدم تعادل، فراموشی، سردرد، سرگیجه، وابستگی، آپنه، تضعیف تنفس، کاهش فشار خون، اختلالات گوارشی، بثورات جلدی، اختلال بینایی، تغییر میل جنسی، درد در ناحیه تزیق و ترومبوفلبیت از عوارض جانبی این دارو هستند. این دارو عوارض جدی قلبی - تنفسی بویژه در سالمندان و بیماران با حال عمومی بد ایجاد نموده است.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت به این دارو، میدازولام نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. این دارو بخصوص شکل تزریقی آن فقط در بیمارستان و یا در حضور امکانات لازم جهت احیای قلبی - تنفسی باید تجویز شود.
 2. در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بیماری تنفسی، ضعف عضلانی خطیر یا میاستنیگراو، گلوکوم با زاویه بسته حاد.
 3. در صورت وجود نارسایی کبدی و کلیوی مقدار مصرف دارو باید کاهش یابد.
 4. در صورت وجود کاهش حجم خون، اسپاسم عروق و یا کاهش دمای بدن و یا در صورت مصرف توام داروهای ضد درد مخدر مقدار مصرف این دارو باید کاهش یابد.
 5. اندازه گیری فشار خون، اکسیژن خون، بررسی وضعیت تنفسی و علایم حیاتی بطور مداوم در طول درمان با این دارو توصیه می شود.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش کننده، ضد جنون، ضد دردهای اوپیوئیدی، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، داروهای کاهنده فشار خون، مسدد گیرنده آلفا آدرنرژیک و باکلوفن باعث افزایش اثرات تسکینی دارو و تضعیف CNS می شود.
 • این دارو سرعت متابولیسم کلونازپام را افزایش داده و موجب کاهش اثر آن می گردد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای کاهنده فشار خون موجب افزایش اثر کاهنده فشار خون می گردد.
 • سایمتیدین، اریترومایسین، دیلتیازم و وراپامیل متابولیسم این دارو را مهار و با افزایش غلظت پلاسما یی میدازولام، اثر تسکین بخش آن را افزایش می دهند.
 • این دارو اثر درمانی لوودوپا را کاهش می دهد.
نکات قابل توصیه
 1. هنگام مصرف این دارو از مصرف الکل یا سایر داروهای مضعف CNS باید خودداری شود.
 2. به دلیل اختلال در اعمال حرکتی و خواب آلودگی پس از مصرف دارو، هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
مقدار مصرف

خوراکی

کودکان:

در نوزادان و کودکان 6 ماه و بزرگتر، 0.25 - 0.5 mg/kg، به مدت 30 - 45  دقیقه قبل از القای بیهوشی مصرف شود. در کودکان 6 ماه تا 6 سال که همکاری خوبی با کادر پزشکی ندارند، ممکن است حتی مقدار مصرف بیشتری مورد نیاز باشد (تا 1 mg/kg)

 

تزریقی

بزرگسالان:

جهت ایجاد تسکین قبل از جراحی و ایجاد فراموشی در بیماران با سن کمتر از 60 سال، مقدار 20 - 80 mcg/kg، تقریباً30 - 60  دقیقه قبل از جراحی و در بیماران با سن بیشتر از 60 سال، 20 - 50 mcg/kg، تقریباً 30 - 60 دقیقه قبل از عمل تزریق عضلانی می شود. به عنوان داروی کمکی در بیهوشی عمومی، در بیماران تا 55 سال، ابتدا 200 - 350 mcg/kg، طی5 - 30  ثانیه تزریق وریدی می شود. در بیماران 55 سال و بزرگتر 150 - 300 mcg/kg طی 20 - 30 ثانیه تزریق وریدی می شود. در بیماران کمتر از 55 سال که از قبل داروی تسکین بخش یا مخدر دریافت کرده اند،  150 - 200 mcg/kg تزریق وریدی می گردد.

کودکان:

جهت ایجاد تسکین قبل از جراحی و ایجاد فراموشی، در نوزادان بیش از 6 ماه تا 5 سال،50 - 100 mcg/kg  از راه وریدی یا  100 - 150 mcg/kg از راه عضلانی تزریق می شود. در کودکان 6 - 12 سال، 25 - 50 mcg/kg از راه وریدی یا 100 - 150 mcg/kg از راه عضلانی تزریق می شود. مقدار مصرف در کودکان 12 - 16 سال، مانند بزرگسالان است. به عنوان داروی کمکی در بیهوشی عمومی، در کودکان 6 ماه تا 5 سال، 50 - 100 mcg/kg، در کودکان 6 - 12 سال، 25 - 50 mcg/kg و در کودکان 12 - 16 سال مانند بزرگسالان تزریق وریدی می گردد.

فرم های دارویی

Injection: 5mg/ml, 10 mg/2ml, 15mg/3ml (as HCl)

Syrup: 2 mg/ml