مینوکسیدیل (موضعی)

موارد مصرف

مینوکسیدیل موضعی برای درمان طاسی مردانه آندروژنیک در مردان و زنان به کار می رود. احتمالاُ تاثیر این دارو در مردانی که بیشتر موهای قسمت جلوی سرشان ریخته است، کمتر از افرادی است که مبتلا به طاسی آندروژنیک سایر نواحی می باشند.

مکانیسم اثر

به نظر می رسد که این اثر دارو به واسطه افزایش جریان خون جلدی ناشی از گشادی عروق، تحریک فولیکول های مو از وضعیت استراحت به رشد فعال و تحریک سلولهای فولیکول مو باشد.

فارماکوکینتیک

مقدار ناچیزی از مینوکسیدیل موضعی از طریق پوست سالم جذب می شود. 1.6 - 3.9% از کل داروی استعمال شده، بصورت سیستمیک جذب می گردد و چنانچه دارو بر پوست ملتهب بکار برده نشود، جذب افزایش می یابد. اثر دارو حداقل چهار ماه پس از شروع درمان دو بار در روز با داروی 2% و دو ماه برای داروی 5% شروع شده و طی یکسال به حداکثر می رسد. به نظر می رسد که 3 - 4 ماه پس از قطع درمان، موهای جدید حاصل از درمان شروع به ریزش نمایند و پیشرفت ریزش مو مجدداً از سر گرفته شود. تقریباً 95% از دارویی که به طور سیستمیک جذب شده است، طی چهار روز از طریق کلیه ها دفع می گردد.

عوارض جانبی

بروز مشکلات نادری همچون واکنش آلرژیک (بثورات جلدی و ورم صورت)، خارش، تشدید طاسی، سوختن پوست سر، سرگیجه، اگزما، التهاب فولیکول ها، سردرد، کاهش توانائی جنسی، خستگی، اختلالات بینائی، احتباس آب و سدیم و کاهش دقت بینائی با مصرف این دارو گزارش شده است.

هشدارها
 1. این دارو در صورت وجود بیماری های قلبی - عروقی، زیادی فشار خون، التهاب یا جراحت پوست از قبیل پسوریازیس پوست سر یا آفتاب سوختگی شدید دارو، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. فشار خون، ضربان قلب و وزن بیماران تحت درمان با مینوکسیدیل موضعی را باید تحت نظر قرار داد.
 3. مصرف مکرر مینوکسیدیل موضعی ممکن است منجر به جذب سیستمیک آن و بروز عوارض جانبی دارو شود.
 4. از تماس دارو با چشم ها، بینی یا دهان، غشاءهای مخاطی، پوست برهنه، آسیب دیده، تراشیده یا ملتهب خودداری گردد. در صورت تماس اتفاقی، نواحی آلوده با مقادیر زیاد آب باید شستشو داده شود.
 5. از بانداژ و استعمال داروهای موضعی که باعث افزایش جذب می شوند، باید اجتناب گردد.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی با فرآورده های حاوی کورتیکواستروئیدها، مشتقات نفتی و یا رتینوئیدها ممکن است با افزایش نفوذپذیری استراتوم کورنئوم باعث تشدید جذب جلدی دارو شود.
 • مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی و سیستمیک به دلیل احتمال جذب سیستمیک داروی موضعی، ممکن است خطر سمیت آن را افزایش دهد.
نکات قابل توصیه
 1. به دلیل خطر جذب سیستمیک، دارو بیشتر از مقادیر و دفعات توصیه شده و یا بر سایر نقاط بدن نباید استعمال نگردد.
 2. از استعمال سایر فرآورده های پوستی بر نواحی تحت درمان با دارو باید اجتناب شود.
 3. دست های آغشته به دارو بلافاصله پس از استعمال باید شستشو داده شوند. برای تسریع در خشک کردن موها از سشوار نباید  استفاده گردد.
 4. ریزش مو ممکن است تا دو هفته پس از شروع درمان ادامه یابد. ولی چنانچه بیشتر ادامه یافت باید به پزشک اطلاع داده شود. چنانچه پس از گذشت یکسال از شروع درمان رشد مو بهتر نشد، درمان باید قطع گردد.
مقدار مصرف

در بزرگسالان تا سن 65 سالگی، بدون توجه به میزان نواحی بدون مو، یک تا حداکثر 2 میلی لیتر از محلول 2% دو بار در روز بر فرق سر استعمال می شود. استعمال محلول 5% مختص مردان می باشد.

فرم های دارویی

Topical Solution: 20 mg/ml, 50 mg/ml