نورتریپتیلین

موارد مصرف

نورتریپتیلین برای درمان بیماری افسردگی تجویز می شود.

مکانیسم اثر

از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصب یپیش سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد. بنظر می رسد که با تداوم مصرف این دارو تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند.

فارماکوکینتیک

این دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و بطور کامل جذب می شود. دارای متابولیسم گذر اول کبدی است. راه دفع دارو کلیوی است. زمان شروع اثر دارو به عنوان ضد افسردگی 2 - 3 هفته پس از مصرف و نیمه عمر آن 18 - 44 ساعت می باشد. پیوند این دارو به پروتئین پلاسما زیاد می باشد.

عوارض جانبی

خشکی دهان، خواب آلودگی، ضعف و خستگی، تاری دید، افزایش فشار داخل کره چشم، یبوست، تهوع، اشکال در ادرار کردن، کاهش فشار خون وضعیتی، اختلال ضربان قلب، اختلالات خونی، اغتشاش شعور، عصبانیت و بیقراری، واکنش های ازدیاد حساسیت، اختلالات رفتاری، اختلالات حرکتی، افزایش اشتها و وزن از عوارض جانبی دارو هستند.

هشدارها

در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: الکلسیم حاد، آسم، اختلالات دو قطبی، اختلالات خونی، گوارشی یا قلبی - عروقی، گلوکوم با زاویه بسته، افزایش فشار کره چشم، پرکاری تیروئید، هیپرتروفی پروستات، عیب کار کبد یا کلیه، اسکیزوفرنی، حملات تشنجی، حساسیت به داروهای ضدا فسردگی سه حلقه ای و احتباس ادرار.

تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با مهار کننده های آنزیم MAO باعث تحریک CNS و بالا رفتن فشار خون می گردد.
 • این دارو از طریق کاهش آستانه تشنج با اثر داروهای ضد صرع، مقابله می کند. بعضی ازداروهای ضد صرع با کاهش غلظت پلاسمایی نورتریپتیلین، اثر ضد افسردگی آن را کاهش می دهند.
 • این دارو اثر پائین آورنده فشار خون کلونیدین و گوانتیدین را کاهش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با فنوتیازین ها موجب افزایش عوارض جانبی آنتی موسکارینی و تسکین بخش هر دو دارو می شود. همچنین احتمال بروز حملات تشنجی را افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای مقلد سمپاتیک ممکن است سبب تشدید عوارض قلبی - عروقی و احتمالاً بروز آریتمی، تاکی کاردی یا افزایش فشار خون شود.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد تیروئید ممکن است خطر بروز اگرانولوسیتوزرا افزایش دهد.
 • مصرف همزمان فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو ممکن است سبب بروز ضعف شدید CNS ، ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود.
 • سایمتیدین با مهار متابولیسم این دارو، غلظت پلاسمایی آن را افزایش می دهد.
 • در صورت تزریق داخل نخاعی متریزامید همزمان با مصرف این دارو، احتمال بروز حملات تشنجی افزایش می یابد و بنابراین باید از 48 ساعت قبل و تا 24 ساعت بعد از میلوگرافی مصرف نورتریپتیلین قطع شود.
نکات قابل توصیه
 1. از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود. در صورت نیاز، کاهش مقدار مصرف بتدریج در طول یک دوره حداقل 4 هفته ای باید صورت گیرد.
 2. در هفته های اول درمان به دلیل افزایش تمایل به خودکشی باید بیمار تحت نظر باشد.
 3. بیش از یک داروی ضد افسردگی در یک زمان نباید تجویز شود.
 4. برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل 2 هفته وقت لازم است.
 5. درمان سالمندان باید با حداقل مقدار مصرف شروع شود، زیرا به عوارض جانبی این دارو حساس ترند.
 6. به علت نیمه عمر طولانی دارو، تجویز یکباره آن در موقع خواب، کفایت می کند.
 7. به بیمار باید یادآوری شود که در صورت بروز علائم آنتی موسکارینی به درمان ادامه دهد، چون به این اثرات تا حدی تحمل حاصل می شود.
 8. در صورت وجود سابقه مصرف مهارکننده های آنزیمMAO  توسط بیمار، باید دو هفته بعد از قطع مصرف آن، مصرف این دارو را آغازنمود.
 9. در صورت ضرورت مصرف داروی مهار کننده  MAOباید حداقل یک هفته میان قطع مصرف این دارو و شروع مصرف داروی جدید فاصله ایجاد شود.
 10. این دارو با ایجاد خواب آلودگی، ممکن است بر اعمالی که نیاز به مهارت دارند، مثل رانندگی، تاثیر بگذارد.
 11. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده، مصرف شود.
 12. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت چند نوبت در روز باشد، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد. در اینصورت، مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد. اگر رژیم درمانی بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نباید هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در این موارد با پزشک مشورت گردد.
 13. به دلیل احتمال بروز منگی و سرگیجه، هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.
 14. با مصرف این دارو، خشکی دهان ممکن است بروز نماید. در صورت تداوم این عارضه به مدت بیش از 2  هفته، باید به پزشک مراجعه نمود.
 15. احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد، لذا ضروری است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
 16. بیمار باید 3 - 7 روز پس از قطع مصرف تحت نظرباشد.
 17. در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، پزشک باید از مصرف دارو مطلع شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار 25 میلی گرم سه یا چهار بار در روز مصرف می شود و سپس مقدار مصرف برحسب تحمل و نیاز بیمار تنظیم می گردد.

کودکان:

در کودکان 6 - 12  سال، 10 - 20 mg/day یا1 - 3 mg/kg/day  در مقادیر منقسم و در نوجوانان مقدار 25 - 50 mg/day یا 1 - 3 mg/kg/day  در  مقادیر منقسم مصرف می شود. سپس مقدار مصرف برحسب تحمل و نیاز بیمار تنظیم می گردد.

فرم های دارویی

Capsule or Tablet: 10 mg, 25 mg (as HCl)