اوفلوکساسین

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های مجاری ادرار، التهاب مزمن پروستات، مجاری تنفسی تحتانی، پوست و بافت های نرم، سوزاک بدون عواقب و التهاب غیرگونوکوکی پیشابراه و گردن رحم مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اولفوکساسین از مشتقات فلوروکینولون ها و یک ترکیب باکتریسید است که از طریق مهار آنزیم DNA ژیراز دوباره سازی، ترجمه و ترمیم DNA باکتری را مهار می کند.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب می شود، اما جذب آن در حضور غذا به تاخیر می افتد. پس از جذب به طور گسترده در اغلب بافت ها و مایعات بدن منتشر می شود. نیمه عمر دارو 5 - 8 ساعت می باشد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است.

عوارض جانبی

عوارض جانبی شایع کینولون ها عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، سر درد، سر گیجه، اختلال در خواب، بثورات جلدی، خارش، تب، آنافیلاکسی، حساسیت به نور، افزایش اوره و کراتینین  خون، اختلالات گذرا در آنزیم های کبد و بیلی روبین، درد عضلات و مفاصل، اختلالات خونی و تغییر در غلظت پروترومبین.

موارد منع مصرف

این دارو در کودکان و نوجوانان و نیز بیماران مبتلا به صرع یا دارای سابقه ابتلا به صرع و بیماران با سابقه آلرژی به این دارو و ترکیبات مشابه نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: سابقه بیماری روانی، ابتلای بیمار به دیابت، G6PD، عیب کار کبد یا کلیه.
  2. مشتقات کینولون ها ممکن است موجب بروز تشنج در بیماران دارای سابقه تشنج یا سایر بیماران شود.
تداخل های دارویی

در صورت مصرف کینولون ها با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خطر بروز تشنج ممکن است افزایش یابد.

داروهای آنتی اسید و مواد جاذب، جذب این دارو را کاهش می دهند.

کینولون ها اثر ضد دیابت داروهای سولفونیل اوره، وارفارین و بروموکریپتین را افزایش می دهند.

سمیت کلیوی سیکلوسپورین توسط این داروها افزایش می یابد.

جذب اوفلوکساسین در صورت مصرف همزمان با املاح آهن کاهش می یابد.

نکات قابل توصیه
  1. این دارو باید با مقدار کافی آب مصرف شود و در طول درمان نیز بیمار باید مایعات کافی بنوشد. همچنین، از قلیایی کردن بیش از حد ادرار باید پرهیز کرد، چرا که خطر بروز کریستالوری با این دارو وجود دارد.
  2. در طول مدت مصرف این دارو در انجام کارهایی که به مهارت نیاز دارند، (به ویژه رانندگی) باید احتیاط کرد.
  3. این دارو را باید با معده خالی مصرف کرد.
  4. در صورت بروز هرگونه واکنش روانی، نورولوژیک یا حساسیت مفرط به مصرف اولین مقدار دارو، مصرف آن را باید قطع کرد.
  5. در طول مصرف این دارو، بیمار باید از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب خودداری کند. در صورت بروز واکنش های حساسیت به نور مصرف این دارو باید قطع شود.
مقدار مصرف

اوفلوکساسین در درمان عفونت های مجاری ادرار به مقدار 200 -400 mg/kg ترجیحاً هر روز صبح مصرف می شود که این مقدار در صورت لزوم در عفونت های مجاری فوقانی ادرار تا 400 میلی گرم دو بار در روز افزایش می یابد.

مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت های مجاری تنفسی تحتانی 400 mg/day ترجیحاً هر روز صبح می باشد که این مقدار در صورت لزوم تا 400 میلی گرم دو بار در روز قابل افزایش خواهد بود.

این دارو به مقدار 400 میلی گرم دو بار در روز در درمان عفونت های پوست و بافت های نرم مصرف می شود.

اوفلوکساسین در درمان سوزاک بدون عواقب 400 میلی گرم در یک نوبت مصرف می شود. این مقدار در درمان التهاب غیرگونوکوکی پیشابراه و گردن رحم 400 میلی گرم یکبار در روز یا در مقادیر منقسم می باشد.

همچنین در درمان التهاب مزمن پروستات 200 میلی گرم دو بار در روز برای 28 روز مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 200 mg, 300 mg