اوسلتامیویر

موارد مصرف

این دارو در درمان و پیشگیری از ابتلای به آنفلوانزای نوع A و B در بیماران در معرض خطر مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اوسلتامیویر پیش داروی اوسلتامیویر کربوکسیلات است که یک مهارکننده آنزیم نورآمینیداز (سیالیداز) می باشد. این آنزیم در عفونت زایی و تکثیر ویروس های آنفلوانزای نوع A و B نقش دارد.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب می شود و در کبد بطور وسیع به متابولیت فعال اوسلتامیویر کربوکسیلات تبدیل می شود. حدود %75 یک مقدار خوراکی بصورت کربوکسیلات وارد گردش خون می گردد. نیمه عمر دارو 3-1 ساعت است. متابولیت کربوکسیلات متابولیزه نمی شود و از راه ادرار دفع می گردد.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، درد شکم، سوء هاضمه و اسهال، سر درد، خستگی، بی خوابی، گیجی، بثورات جلدی و التهاب ملتحمه با مصرف این دارو گزارش شده اند. همچنین بندرت واکنش های حساسیت مفرط و خیلی بندرت هپاتیت و سندرم استیونس جانسون با مصرف این دارو دیده شده اند.

موارد منع مصرف

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به عیب شدید کار کلیه توصیه نمی شود.

هشدارها

اوسلتامیویر در بیماران مبتلا به عیب خفیف تا متوسط کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود. ممکن است کاهش مقدار مصرف دارو ضروری باشد.

نکات قابل توصیه
  1. مصرف این دارو به عنوان پیشگیری فصلی از ابتلا به آنفلوانزا یا پیشگیری و درمان پس از قرارگرفتن در معرض بیماری در افراد سالم توصیه نمی شود.
  2. مصرف این دارو به عنوان پیشگیری طی 48 ساعت پس ا ز شروع علائم بیماری در افراد با سن 13 سال و بیشتر که واکسن دریافت نکرده اند، توصیه می شود. افراد در معرض خطر عبارتنداز سالخوردگان با سن بیش از 65 سال و مبتلایان به بیماری های مزمن ریوی (از جمله آسم)، بیماری قلبی – عروقی (از جمله زیادی فشارخون)، بیماری مزمن کلیوی، دیابت و بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو 75 میلی گرم دو بار در روز است که مصرف آن باید هر چه سریعتر (طی 48 ساعت پس از شروع علائم بیماری) آغازشود. برای پیشگیری در افراد در معرض خطر پس از قرارگرفتن در معرض بیماری، مقدار مصرف 75 میلی گرم یک بار در روز برای 7 روز و در موارد بروز اپیدمی همین مقدار تا 6  هفته می باشد.

کودکان:

مقدار مصرف دارو در کودکان با سن بیش از یک سال برای درما ن انفلوآنزا براساس وزن بیمار مطابق جدول زیر می باشد:

 

وزن (Kg)

مقدار مصرف

کمتر از 15

30 mg دو بار در روز

15-23

45 mg دو بار در روز

23-40

60 mg دو بار در روز

بیش از 40

مانند بزرگسالان

 

 

فرم های دارویی

Capsule: 75 mg