اگزازپام

موارد مصرف

این دارو در کوتاه مدت برای درمان اضطراب، به عنوان داروی کمکی در اضطراب همراه افسردگی، درمان علائم قطع مصرف الکل مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

از طریق خوراکی بخوبی جذب می شود. اتصال آن به پروتئین های پلاسما بالا است. متابولیسم آن کبدی و دفع آن از طریق کلیه می باشد. نیمه عمر پلاسمایی آن 5 - 15 ساعت است. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد به سرعت و میزان تجمع دارو و به نوبه خود به نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف، اغتشاش شعور، عدم تعادل (بخصوص در افراد مسن)، فراموشی، وابستگی، تحریک پذیری غیرعادی و در برخی موارد سردرد، سرگیجه، افت فشار خون، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی و تپش قلب، تاری دید، تغییر میل جنسی، خستگی و ضعف غیرعادی از عوارض جانبی این دارو هستند.

هشدارها
  1. در بیماری های تنفسی، ضعف عضلانی، بیماران با سابقه مصرف نابجای دارو یا افراد با اختلال شخصیتی، مسمومیت شدید با الکل همراه باعلائم حیاتی تضعیف شده، اغماء، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در افراد مسن، نارسایی کبدی و کلیوی، نوجوانان و افراد به شدت بیمار، مقدار مصرف دارو باید کاهش داده شود.
  3. مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ها خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان با داروهای مضعف CNS، از جمله ضد دردهای مخدر، بیهوش کننده های عمومی، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پائین آورنده فشار خون که باعث تضعیف CNS می شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این داروها را تشدید نماید.
  • مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم این داروها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی آنها شود.
نکات قابل توصیه
  1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
  2. اگر بعد از چند هفته اثر درمانی دارو کاهش یابد، باید به پزشک مراجعه و از افزایش مقدار مصرف خودداری شود.
  3. به منظور کاهش احتمال بروز علایم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو باید بتدریج قطع شود.
  4. به علت بروز سرگیجه، منگی و خواب آلودگی، از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در درمان اضطراب، 10 - 30 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود. به عنوان تسکین بخش - خواب آور در درمان علائم قطع مصرف الکل، 15 - 30 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 10 mg