اکسی بوتینین

موارد مصرف

اکسی بوتینین برای درمان تکرر و بی اختیاری ادرار، بی ثباتی عصبی مثانه و شب ادراری مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو مسدد گیرنده های موسکارینی کولینرژیک است و از این طریق باعث شل شدن عضلات صاف مثانه و دستگاه ادراری می شود. همچنین به طور مستقیم و غیراختصاصی دارای اثر شل کنندگی برعضلات صاف می باشد.

فارماکوکینتیک

این دارو از طریق خوراکی به سرعت جذب می شود. متابولیسم آن در کبد انجام شده و از طریق کلیه ها دفع می شود.

عوارض جانبی

خشکی دهان، یبوست، تاری دید، تهوع، ناراحتی شکم، برافروختگی صورت (بخصوص در بچه ها)، مشکل در ادرار کردن، سردرد، گیجی، خشکی پوست، اسهال، آریتمی و تشنج از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در موارد انسداد و از بین رفتن تون روده، کولیت اولسراتیو شدید یا مگاکولون سمی، انسداد عمده در مجرای خروجی مثانه، گلوکوم و میاستنی گراو نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان تجویز شود سالمندان، مبتلایان به نارسایی کبدی یا کلیوی، پرکاری تیروئید بیماری قلبی (به صورتی که افزایش ضربان قلب برای بیمار نامطلوب باشد)، هیپرتروفی پروستات، فتق هیاگوس به همراه رفلاکس ازوفاژیت و پورفیری.

تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با دیسوپیرامید، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهارکننده های مونوآمینواکسیداز، آنتی هیستامین ها، فنوتیازین ها و آمانتادین موجب افزایش اثرات ضد موسکارینی می گردد.
  • این دارو موجب کاهش جذب گوارشی کتوکونازول گردیده و اثرات گوارشی متوکلوپرامید و سیساپراید را از بین می برد.
  • این دارو با ایجاد خشکی دهان اثر نیترات های زیرزبانی را کاهش می دهد.
نکات قابل توصیه

این دارو دارای عوارض جانبی زیادی می باشد. به همین دلیل مقدار مصرف آن به خصوص در سالمندان باید به طور دقیق تعیین شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

5 میلی گرم 2 - 3 بار در روز مصرف می شود که در صورت لزوم تا حداکثر 5 میلی گرم 4 بار در روز افزایش می یابد. در سالمندان در ابتدا 2.5 - 3 میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود که براساس پاسخ و تحمل بیمار تا 5 میلی گرم 2 بار در روز قابل افزایش است.

کودکان:

در کودکان بالاتر از 5 سال، در بی ثباتی عصبی مثانه 2.5 - 3 میلی گرم 2  بار در روز مصرف می شود که تا 5 میلی گرم 2 بار در روز قابل افزایش است (حداکثر 5 میلی گرم 3 بار در روز). در شب ادراری (ترجیحاً در سنین بالاتر از 7 سال) 2.5 - 3 میلی گرم 2 بار در روز مصرف می شود که تا 5 میلی گرم 2 - 3 بار در روز قابل افزایش است (آخرین مقدار مصرف روزانه، قبل از خواب می باشد).

فرم های دارویی

Tablet: 5 mg