پدیاتریک گریپ

موارد مصرف

این ترکیب به منظور کاهش احتقان بینی و شیپور استاش ناشی از سرماخوردگی، التهاب سینوس ها و عفونت های شدید دستگاه تنفسی فوقانی، درمان علامتی رینیت آلرژیک فصلی و رینیت وازوموتور و کاهش التهاب گوش میانی ناشی از سروز یا تغییرات فشار هوا بکار می رود.

مکانیسم اثر

پسودوافدرین از ترکیبات مقلد سمپاتیک بوده که با اثر برگیرنده های آلفا مخاط دستگاه تنفس، موجب انقباض عضله صاف و در نتیجه کاهش تورم مخاط، کاهش پرخونی، خیز و احتقان بینی می شود. کلرفنیرآمین نیز با جلوگیری از اثرات هیستامین از بروز علائم آلرژیک جلوگیری می کند.

عوارض جانبی

بی قراری، لرزش، رنگ پریدگی، اشکال در تنفس، بیخوابی، تهوع، تشنج، آریتمی، کلاپس قلبی عروقی همراه با کمی فشار خون، تسکین بیش از حد، سرگیجه، خشکی دهان، تهوع، استفراغ و تاری دید، سردرد و بی قراری از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

در مبتلایان به گلوکوم با زاویه باریک، احتباس ادرار، قرحه گوارشی، زیادی فشار خون، بیماری های شدید شریان کرونر آسم شدید نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مصرف این دارو در بیماران تحت درمان با داروهای مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز (MAO) ممکن است موجب تشدید اثرات سمپاتیک، تحریک سیستم عصبی مرکزی و ایجاد تشنج یا کلاپس قلبی عروقی شود.
  2. مصرف این دارو در نوزادان باید با احتیاط صورت گیرد.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این فرآورده با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و سایر داروهای تضعیف کننده CNS، موجب تشدید اثرات این داروها می گردد.
  • داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز(MAO)  و مهارکننده های گیرنده بتا - آدرنرژیک نیز اثرات ترکیبات مقلد سمپاتیک موجود در این فرآورده را افزایش می دهند.
مقدار مصرف

کودکان بین 1 - 6 سال، 4 میلی لیتر و در کودکان 6 - 12 سال، 8 میلی لیتر، حداکثر 2 - 4 بار در روز، مصرف می شود.

فرم های دارویی

Syrup: (Chlorpheniramine Maleate 0.67 mg + Pseudoephedrine HCI 10 mg)/5 ml