پگ اینترفرون آلفا 2 - ب

موارد مصرف

این دارو به تنهائی یا همراه با ریباورین برای درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن که قبلاً اینترفرون آلفا دریافت نکرده باشند و بیماری کبدی آنها جبران شده باشد یا حداقل دارای 18 سال سن باشند، استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان کارسینومای کلیوی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

همانند اینترفرون ها، به گیرنده های اینترفرونی متصل و باعث شروع یک سری از حوادث پیچیده داخل سلولی می شود. این حوادث شامل القاء آنزیم های خاص، مهار تکثیر سلولی و تعدیل فعالیت ایمنی، مثل افزایش فعالیت فاگوسیتیک ماکروفاژها و افزایش اثر سیتوتوکسیسیتی لنفوسیت ها و مهار تکثیر ویروسی در سلول های آلوده می شود.

فارماکوکینتیک

15 تا 44 ساعت بعداز تزریق، غلظت سرمی به حداکثر می رسد و نیمه عمر دارو 40 ساعت است.

عوارض جانبی

سردرد، سرگیجه، بیخوابی، ریزش مو، درد مفاصل، خستگی مفرط و ضعف، تب، درد عضلانی، تهوع و استفراغ، بی اشتهائی، اسهال و درد شکمی از عوارض شایع این دارو می باشد.

موارد منع مصرف

در صورت وجود حساسیت مفرط به دارو یا هر یک از اجزاء فرآورده، ابتلا به هپاتیت اتوایمیون، بیماری کبدی جبران نشده این دارو نباید مصرف شود.

از مصرف همزمان این فرآورده با قرص ها ریباورین برای بیماران دارای حساسیت مفرط به هر یک از اجزاء فرآورده ها، بیماران باردار، مردانی که همسران آنها باردار هستند و بیماران مبتلا به هموگلوبینوپاتی ها (مثل تالاسمی، کم خونی داسی شکل) باید خودداری شود.

هشدارها
 1. این دارو باید در افراد دارای سابقه افسردگی باید با احتیاط فراوان مصرف شود و بیمار باید از نظر علائم عصبی- روانی مثل رفتارهای تهاجمی، اختلالات روانی، توهمات، اختلال دو قطبی و جنون تحت نظر باشد.
 2. این فرآورده باعث تضعیف مغز استخوان و سیتوپنی شدید می شود، لذا توصیه می گردد قبل از تجویز و در حین درمان آزمایشات شمارش کامل سلولی (CBC) به طور معمول انجام شود.
 3. در صورت بروز درد شکمی، اسهال خونی، تب (علائم شاخص کولیت)، مصرف دارو باید قطع گردد، کولیت در طی 1 تا 3 هفته بعد از قطع مصرف دارو بهبود می یابد.
 4. در صورت مصرف این دارو احتمال بروز پانکراتیت کشنده وجود دارد، لذا مصرف دارو باید در افراد مشکوک به پانکراتیت قطع شود.
 5. مصرف دارو باید در افراد مبتلا به اختلال تنفسی نامعلوم یا مداوم (تنگی نفس، ادم یا ارتشاح ریوی، پنومونی، پنومونیت بینابینی، سارکوئیدوزیس) قطع شود.
 6. با مشاهده علائم پرکاری یا کم کاری تیروئید، افزایش یا کاهش قند خون و دیابت قندی و علائم حساسیت مفرط ( کهیر، آنژیوادم، انقباض برونش ها، آنافیلاتاکسی) در بیماران تحت درمان، فوراً باید مصرف دارو قطع گردد.
 7. به دلیل احتمال بروز یا تشدید اختلالات خود ایمنی مثل میوزیت، هپاتیت، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک، پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، نفریت بینابینی، تیروئیدیت و لوپوس اریتماتوزسیستمیک در هنگام مصرف این فرآورده برای بیماران اختلالات خود ایمنی، باید احتیاطات لازم صورت گیرد.
 8. به دلیل احتمال بروز زیادی فشار خون، آرتیمی فوق بطنی، درد قفسه سینه و انفارکتوس قلبی، برای بیماران قلبی این فرآورده باید با احتیاط فراوان مصرف شود. قبل از تجویز نیز باید معاینات قلبی- عروقی انجام گیرد.
 9. قبل از شروع درمان باید معاینه چشم پزشکی صورت گیرد و در صورت بروز یا تشدید هر گونه اختلال بینائی مصرف دارو باید قطع گردد.
نکات قابل توصیه
 1. برای همه بیماران قبل از شروع درمان و به طور دوره ای (هر 2 تا 4 هفته) در طی درمان، آزمون های استاندارد خونی و بیوشیمیائی باید انجام شود.
 2. بعد از شش ماه درمان، سطح HCV RNA باید اندازه گیری شود و در صورت بالا بودن سطح ویروسی مصرف دارو باید قطع گردد.
 3. مصرف این دارو موجب کاهش گلبول های خونی و پلاکت ها می شود. در این صورت مقدار مصرف باید کاهش یابد. اختلالات خونی بعد از کاهش مقدار یا قطع مصرف بهبود می یابد.
 4. بیماران مبتلا به نارسائی کلیوی باید برای جلوگیری از مسمومیت با اینترفرون تحت مراقبت شدید قرار گیرند و در صورت لزوم مقدار مصرف این دارو را باید تعدیل کرد.
 5. فرآورده باید با 0.7 میلی لیتر از رقیق کننده مخصوص رقیق شود. بعد از آماده سازی باید این فرآورده را بلافاصله مصرف کرد.
 6. فراورده آماده را می توان تا 24 ساعت در درجه حرارت 2 - 8 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.
 7. از انجماد فرآورده باید خودداری شود.
 8. فرآورده یک بار مصرف است و باید مقادیر اضافی را دور ریخت. در صورت مشاهده کدورت یا تغییر رنگ فرآورده نباید مصرف شود.
مقدار مصرف

 مقدار 1 mcg/kg/week برای یک سال از طریق زیرجلدی در شکم یا ران تزریق شود.

فرم های دارویی

 Injection: 50, 80, 100, 120, 150, 180mcg