پنی سیلین جی بنزاتین

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های باکتریایی حساس به پنی سیلین، از جمله بیماری یاز، التهاب حلق و سیفلیس و به عنوان پیشگیری از ابتلا به تب روماتیسمی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو به آهستگی در محل تزریق (عضلانی) آزاد و پس از هیدرولیز به پنی سیلین G تبدیل می شود و در نتیجه، غلظت سرمی مطلوب، اگر چه کمتر، اما به مدت طولانی تری نسبت به سایر پنی سیلین های تزریقی ایجاد می کند. اوج غلظت سرمی دارو پس از 24 ساعت ایجاد خواهد شد.

عوارض جانبی

واکنش های حساسیتی شامل کهیر، تب، درد مفاصل، آنژیوادم، شوک آنافیلاکتیک در بیمارانی که دچار حساسیت مفرط می شوند، با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه آلرژیک به پنی سیلین ها، نباید مصرف شود.

در صورت وجود سابقه بیماری های گوارش بویژه کولیت ناشی از آنتی بیوتیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

هشدارها

در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه و سابقه بیماری های گوارشی بویژه کولیت ناشی از آنتی بیوتیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان پنی سیلین ها با متوترکسات منجر به کاهش کلیرانس متوترکسات و در نتیجه مسمومیت با این دارو می شود.

نکات قابل توصیه
  1. این دارو فقط باید از راه تزریق عمیق عضلانی مصرف شود و نباید از راه وریدی، داخل شریان یا زیر جلدی یا نزدیک عصب تزریق شود.
  2. تزریق پنی سیلین G بنزاتین باید به صورت آهسته و پیوسته انجام شود تا سوزن مسدود نشود.
  3. مخلوط کردن پنی سیلین ها با آمینوگلیکوزیدها توصیه نمی شود.
  4. در صورت بروز اسهال، بدون مشورت با پزشک از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال باید خودداری کرد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در درمان عفونت های باکتریایی، 1.2 میلیون واحد، در یک نوبت و در پیشگیری مداوم از ابتلا به عفونت های استرپتوکوکی در بیماران با سابقه روماتیسم قلبی، مقدار 1.2 میلیون واحد هر 3 - 4 هفته به صورت عضلانی تزریق می شود.

در درمان سیفلیس (اولیه، ثانویه و تاخیری)، مقدار 2.4 میلیون واحد در یک نوبت و در سیفلیس مرحله سوم و نوروسیفلیس مقدار 2.4 میلیون واحد هفته ای یکبار به مدت 3 هفته تزریق عضلانی می شود.

کودکان:

در فارنژیت گروه A (استرپتوکوکی) در شیرخواران و کودکان با وزن تا 27.3 کیلوگرم مقدار 300,000 – 600,000 واحد در یک نوبت و در کودکان با وزن بیش از 27.3 کیلوگرم مقدار 900,000 واحد در یک نوبت تزریق عضلانی می شود.

در پیشگیری از تب روماتیسمی 1.2 میلیون واحد هر 2 یا 3 هفته و در درمان سیفلیس اولیه و ثانویه 500,000 u/kg  به صورت مقدار واحد تزریق عضلانی می شود.

فرم های دارویی

Powder For Injection: 600,000 units, 1,200,000 units