پتیدین

موارد مصرف

پتیدین (مپریدین) در کنترل دردهای متوسط تا شدید، تسکین درد در موقع زایمان و عمل جراحی، به عنوان داروی پیش بیهوشی و به منظور افزایش اثر داروهای هوش بر استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

دارو در کبد متابولیزه می شود که نورمپریدین متابولیت فعال و سمی آن است. دفع دارو از طریق کلیه ها بوده و نیمه عمر آن حدود 3 ساعت است. پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است. زمان شروع اثر دارو از راه عضلانی 10 - 15 دقیقه و از راه وریدی یک دقیقه است. طول مدت اثر دارو 2 - 4 ساعت است.

عوارض جانبی

تهوع و استفراغ (بخصوص در شروع مصرف)، یبوست، خواب آلودگی، کمی فشار خون و تضعیف تنفس با مقادیر زیاد، اشکال در ادرار کردن، اسپاسم صفرا یا مثانه، خشکی دهان، تعریق، سردرد، گرگرفتگی صورت، سرگیجه، کاهش ضربان قلب، تپش قلب، افت فشار خون ریوی، افزایش فشار خون ریوی، کاهش دمای بدن، توهم، حالت خماری، تغییر خلق و خو، وابستگی، تنگی مردمک چشم، بثورات جلدی، کهیر و خارش و تشنج (با مقادیر مصرف خیلی زیاد) از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود اسهال شدید همراه با کولیت پسودوممبران ناشی از مصرف سفالوسپورین ها یا پنی سیلین ها، اسهال ناشی از مسمومیت، ضعف حاد تنفسی نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در موارد زیر مصرف این دارو باید با احتیاط کامل انجام شود: حمله حاد آسم، بیماری تنفسی، بیماری التهاب روده.
 2. پتیدین برای کنترل دردهای شدید مداوم مناسب نیست.
 3. با مصرف مقادیر زیاد این دارو ممکن است تشنج رخ دهد.
 4. مصرف مکرر این دارو، باعث ایجاد وابستگی و تحمل به اثرات دارو می گردد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد افسردگی مهار کننده مونوآمینواکسیداز ممکن است موجب واکنش های شدید و غیرقابل پیش بینی و حتی واکنش های مرگ آور شود. سایمتیدین متابولیسم این دارو را مهار می کند. اگر به طور همزمان با سایر داروهای مضعف CNS مصرف شود، باعث تشدید تضعیف CNS شده و می تواند موجب ایجاد ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود. مصرف همزمان با داروهای شبه آتروپین نیز موجب تشدید احتباس ادرار و یبوست شده و ممکن است انسداد فلجی روده ایجاد نماید.

نکات قابل توصیه
 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 2. اگر پس از چند هفته مصرف دارو، پاسخ مطلوب حاصل نشد، بدون مشورت با پزشک مقدار مصرف دارو نباید افزایش یابد.
 3. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه، تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
 4. از مصرف فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری شود.
 5. در صورت بروز سرگیجه، خواب آلودگی، منگی و احساس کاذب سرخوشی باید احتیاط نمود.
 6. هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.
 7. قبل از قطع مصرف دارو پس از مصرف طولانی مدت، باید با پزشک مشورت شود. قطع تدریجی مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد درد، از راه عضلانی و زیرجلدی مقدار 50 - 150 میلی گرم هر 3 - 4 ساعت در صورت نیاز تزریق می شود. از راه انفوزیون وریدی 15 - 35 mg/hr تزریق می شود. بعنوان داروی کمکی در بیهوشی پیش از عمل جراحی، از راه عضلانی یا زیرجلدی 50 - 100 میلی گرم 30 - 90 دقیقه قبل از بیهوشی تزریق می شود. از راه وریدی محلول رقیق شده  10 mg/mlدر مقادیر منقسم و با سرعت آهسته تزیق می شود. در جراحی زایمان، مقدار 50 - 100 میلی گرم از راه عضلانی یا زیرجلدی، هنگامی که انقباضات منظم می شوند، تزریق می شود.

کودکان:

به عنوان ضد درد 1.1 – 1.76 mg/kg، هر 3 - 4 ساعت (حداکثر 100 میلی گرم) از راه عضلانی یا زیرجلدی تزریق می شود. پیش از عمل جراحی،1 – 2.2 mg/kg ، به مدت 30 - 90 دقیقه قبل از بیهوشی (حداکثر 100 میلی گرم) تزریق عضلانی یا زیرجلدی می شود.

فرم های دارویی

Injection: 50 mg/ml, 100 mg/2 ml