پیلوکارپین

موارد مصرف

پیلوکارپین برای درمان گلوکوم با زاویه باز، گلوکوم با زاویه بسته قبل از جراحی و القاء تنگ شدن مردمک چشم پس از جراحی یا افتالموسکوپی بکار می رود.

مکانیسم اثر

پیلوکارپین یک مقلد پاراسمپاتیک است که به طور مستقیم گیرنده های کولینرژیک را تحریک می کند. پیلوکارپین سبب انقباض عضله اسفنکتر عنبیه و در نتیجه کوچک شدن مردمک چشم می شود. انقباض عضله مژگانی سبب افزایش تطابق و کاهش فشار داخل کره چشم می شود.

فارماکوکینتیک

زمان شروع اثر تنگ کنندگی مردمک 10 - 30 دقیقه پس از مصرف و زمان رسیدن به حداکثر اثر (کاهش فشار داخل چشم) 75 دقیقه می باشد. طول مدت اثر تنگ کنندکی مردمک 4 - 8 ساعت و کاهش فشار داخل چشم 4 - 14 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

درد چشم، تاری یا تغییر در دید، احتقان عروق ملتحمه، انسداد مردمک، سوزش، خارش، خونریزی و تحریک چشم و سردرد از عوارض جانبی مهم دارو می باشد.

موارد منع مصرف

این فرآورده در التهاب عنبیه یا دیگر شرایطی که انقباض مردمک چشم در آنها نامطلوب است و جدا شدگی لایه های داخلی شبکیه از لایه رنگدانه نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. ترکیبات تنگ کننده مردمک چشم در بیماری های قلبی، افزایش فشار خون، آسم، زخم معده، انسداد دستگاه ادراری و بیماری پارکینسون باید با احتیاط فراوان مصرف شوند.
  2. در صورت تاری دید یا تغییر در دید دور یا نزدیک، بویژه به هنگام شب، باید به پزشک مراجعه کنید.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان فرآوردهای آنتی کولینرژیک چشمی مثل سیکلوپنتولات با این دارو ممکن است با اثر ضد گلوکوم پیلوکارپین یا اثر گشاد شدن مردمک توسط این فرآورده ها تداخل ایجاد نماید.

نکات قابل توصیه
  1. دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
  2. چنانچه مصرف یک نوبت از دارو فراموش گردید، به محض بیاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر آنکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد.
مقدار مصرف

یک قطره تا 4 بار در روز مصرف می شود.

فرم های دارویی

Ophthalmic Solution: Pilocarpine HCl 1%, 2%, 4%

Ophthalmic Solution: Pilocarpine Nitrate 1%, 2%, 4%