پیراستام

موارد مصرف

از این دارو بعنوان عامل کمکی در درمان صرع میوکلونیک (با منشا قشر مخ) در بزرگسالان بکار می رود. این دارو همچنین در مواردی مانند الکلیسم، سرگیجه حقیقی، صدمات عروقی مغز، اختلالات رفتاری در کودکان، اختلال در درک یا خواندن نوشته ها و یا پس از ضربات وارده به سر یا جراحی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

پیراستام با اثر بر سیستم عصبی مرکزی به عنوان محرک مغزی، قشر مخ را در مقابل هیپوکسی محافظت می کند. اثرات مهار چسبندگی پلاکت ها و کاهش ویسکوزیته خون با مقادیر مصرف بالای آن گزارش شده اند.

عوارض جانبی

بیخوابی، خستگی یا بیحالی، عصبانیت، هیپرکینزی، تهوع، اسهال، افزایش وزن، افسردگی و بثورات پوستی از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

در صورت اختلالات کبدی، اختلالات شدید کلیوی، حاملگی و شیردهی، و حساسیت مفرط نسبت به دارو نباید از این فرآورده استفاده کرد.

نکات قابل توصیه
  1. از قطع ناگهانی مصرف دارو باید خودداری نمود.
  2. مصرف این دارو در سالمندان و بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی باید با احتیاط انجام شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در صرع میوکلرنیک با منشاء قشر مغز، در ابتدا،7.2 g/day  در 2 - 3 نوبت منقسم مصر ف شود. این مقدار قابل افزایش تا20 g/day  (افزایش روزانه 4.8 گرم هر 3 - 4 روز یکبار) می باشد. پس از دستیابی به مقدار مصرف موثر، مقدار مصرف سایر داروها کاهش داده می شود. این دارو در سایر موارد مصرف با مقادیر2.4 - 3 g/day  در سه مقدار منقسم مصرف می شود.

فرم های دارویی

Liquid: 33.33%

Tablet: 800 mg